Nebyla první, ani poslední milenkou slavného malíře, i když právě díky tomuto vztahu a zejména portrétu s kočkou je známá i dnes. Tento obraz byl v roce 2006 vydražen za 95,2 miliónu dolarů, což je přes dvě miliardy korun. Patří do první desítky nejdražších uměleckých děl.

Pablo Picasso (1881-1873) je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších malířů 20. století. Odhaduje se, že za svůj dlouhý život namaloval na 13 500 obrazů a dále vytvořil obrovské množství rytin, ilustrací a soch. V podstatě každá významnější galerie nějakého Picassa většinou vlastní…

Picasso byl nesmírně ješitný a sebestředný muž přesvědčený nejen o své genialitě, ale také o své neodolatelnosti pro ženy. Odmalička neuznával žádné autority, nikým se nedal spoutat. Prožil bouřlivý život, v němž velkou roli hrály ženy. Říkal, že jsou pro něj zdrojem energie a inspirace, která ho žene dopředu. Milenek měl nepočítaně, mnohé ani neznáme jménem. Ženatý však byl pouze dvakrát.

DoraS Dorou Maarovou se seznámil v roce 1936 ve své oblíbené kavárně Café les Deux Magots v Latinské čtvrti, v níž se scházela pařížská bohéma. Zaujala ho na první pohled. Dora Maarová (1907-1997) byl umělecký pseudonym fotografky a příležitostné malířky Henrietty Markovičové, přítelkyně básníka Paula Éluarda, který ji Picassovi netakticky představil. Dořina matka byla Francouzka, která se provdala za chorvatského architekta profesně působícího zejména v Buenos Aires.

Jejich bouřlivý vztah trval více než osm let. Jenže Dora má rivalku. Vlastně dvě. Picasso je stále ženatý s balerínou Olgou Chochlovou, dcerou ruského generála, o deset let mladší než on, kterou si vzal v roce 1918. Už měl dávno v plánu se rozvést, to by však Olze musel vyplatit polovinu svého majetku včetně obrazů. A to přece neudělá! Proto se vymlouvá, že je rozvod pro něj jako pro Španěla příliš složitý, a ženatý s ní zůstane až do Olžiny smrti v roce 1955. Olga, která bývala v mládí velmi krásná žena, mu dělá hysterické scény, on se k ní chová krutě – často ji i bije. Ostatně hrubě se chová ke všem svým ženám.

Dva magoti

Café les Deux Magots, U dvou magotů – dnes předražená kavárna, která žije ze slavné minulosti

Mnohem vážnější Dořinou sokyní je jiná žena. Křehká blondýnka Marie-Thérèse Walterová. S tou se Picasso seznámil v pařížském metru v roce 1927, to byla ještě nezletilá. „Dostal“ ji v den jejích osmnáctých narozenin. Vztah byl tajný, Picasso ho přiznal teprve v roce 1935, tehdy se totiž pár měsíců před seznámením s Dorou Marie-Thérèse narodila dcera Maia. Kvůli té se chtěl rozvádět, ne kvůli Doře!

S Dorou se Picasso často ukazuje na veřejnosti, imponuje mu totiž intelektově. Měla však komplikovanější povahu, bývala příliš nervózní, utrápená a úzkostlivá, a tak často Picasso utíká k Marii-Thérèse, když je na tom sám psychicky na dně. Mezi své přátele Marii-Thérèse nevodí. Obě ženy se však často u Picassa setkávají a dochází mezi nimi k vášnivým potyčkám – a to nejen slovním. Marie-Thérèse si je Picassovou láskou – už kvůli Maie – jaksi jistější. V té době tvoří Picasso slavnou Guerniku. Do obrazu zakomponoval některé své milenky – i Doru a Marii-Thérèse. Dora pak fotograficky zdokumentovala všechny fáze, jak Guernica vznikala.

Guernica

Protifašistická Guernica, nejspíš nejznámější Picassovo dílo

Picasso Doru často maloval. V 1941 onen proslulý obraz Dora Maarová s kočkou. Kdo tehdy mohl tušit, jak neuvěřitelnou hodnotu bude mít za více než půl století?

Dora s kočkouDora s kočkou, jeden z nejdražších obrazů světa

Vztah Dory s Picassem, který měl do idylky daleko, končí v polovině 40. let ostrou roztržkou. Picasso má nový objev! Potkal mladinkou malířku Françoise Gilotovou, o čtyřicet let mladší než je sám. Dora se hroutí, nemůže pochopit, že by ji tohle děvčátko mohlo nahradit. Françoise se nakonec ukáže jako nejsilnější ze všech Pisassových partnerek. Porodila Picassovi dvě děti a dovolí si to, co žádná jiná. Po několika nesnesitelných letech sama i s dětmi malíře opustí! Pro sebestředného Picassa těžká rána. Však se jí v budoucnu také mstí.

A Dora? Trpěla trvalými depresemi a stáhla se do ústraní. Zbytek života prožila svobodná a bezdětná, své soukromí si pečlivě střežíla. Zemřela v obci Clamart jižně od Paříže v roce 1997. Picassa přežila o více než dvacet let.  Bylo jí devadesát let…

 

 

Mohli jste si také přečíst:

 

Reklama