Krásné, bohaté květenství s neobvyklou modrou či modrofialovou barvou – tak to jsou hortenzie, které jsou často spojovány s výzdobou kostelů či smuteční vazbou.
A přitom naše babičky je milovaly, měly jich plné zahrady! A není divu, hortenzie totiž má nejen vznešené princeznovské jméno, ale i manýry šlechtičen.

 

Původ jejich názvu lze vystopovat od řeckého slova hydro (voda) a anteion (sud nebo džbán), a vystihuje tak modrou barvu a kulatý tvar květenství.

 

Nejsou však jen tradičně modré, na trhu je mnoho nových kultivarů od různých odstínů růžové, nachové, bílé, zelené či modré. Vidět můžete i zelenočervené či růžové s bílými okraji. Po odkvětu zůstávají květní lístky na rostlině a mění postupně svoji barvu dozelena, takže jsou okrasné až do pozdního podzimu.

 

Jak je pěstovat?

Obecně lze říci, že hortenzie potřebují kyselejší půdu, polostinné stanoviště, stálé vlhko a seříznutí po odkvětu. Dejte si pozor na konkrétní druh, některé hortenzie mají květní základy pro příští sezonu již koncem léta, a pokud je seříznete, příští rok sice obrazí, ale nepokvetou.

Další problém může být s kyselostí půdy, pokud není ideální, kvetou „strakatě“ nebo v jiných než původních odstínech. Někdo doporučuje je na zimu zasypat pilinami, ochrání je před vymrznutím a trochu nakyselí půdu. Jistější však je sázet je rovnou do substrátu pro kyselinomilné rostliny či do rašeliny, a pokud máte modrou variantu, pomáhá hnojení přípravkem obsahujícím síran zinečnatý.

 

Líbí se vám modrá?

Modrá je asi nejatraktivnější. Modrý odstín získávají i původně růžové či červené květy při pH 4-4,5. Ostatní barvy mohou mít pH okolo 6. A pozor! Zavlažujeme dešťovou vodou, ta tvrdá z kohoutku zásadně mění pH. Někdo doporučuje zároveň zalévání roztokem hlinité soli či sypký síran hlinitý, protože hliník je obsažen v modrém barvivu. Pravdou je, že snáze se tyto pěstební podmínky udržují v nádobách než na volné zahradě, tam hortenzie vyžadují větší péči. Nádobové rostliny však přezimujeme v chladné místnosti.

 

A množení?

Sázíme zjara či během léta polovyzrálé řízky a většinou se ujímají ve směsi rašeliny a písku v poměru 1:1. Zakryté pod fólií pak za 3-4 týdny zakoření.

 

Floristika se bez nich neobejde

Je to ideální květina pro moderní floristiku, protože je úchvatná na pohled, dobře se s ní pracuje a je vhodná i pro moderní a trendová aranžmá. Modré jsou svěží, milé a chladivé (kvetou právě nyní ke konci léta) a růžové a červené zase symbolizují ve vazbě romantiku a vášeň.

Je však mimořádně důležité uříznout je ve správném stadiu květu, s plně rozvitým, vybarveným a bohatým květenstvím. Pak vydrží ve váze až čtyři týdny, navíc stonek 30-50 cm dlouhý umožňuje vytvoření velkých kompozic.

 

Zdroj: Holandská květinová kancelář

www.abecedazahrady.cz

www.zahrada.cz

www.holickenoviny.cz

www.botanika.wendys.cz