Mytí oken spojte s prohlídkou

Jarní mytí oken sice nepatří k oblíbeným činnostem, ale až se teploty vyhoupnou nad +5°C, měli byste jarní očistu naplánovat. Stačí k tomu teplá voda, trocha saponátu a hadřík a leštidlo na sklo, případně stěrka, podle toho, jak je kdo zvyklý. Nebo si můžete objednat práci u odborníků.
5ab8fbc1d6eddobrazek.jpg

Ať už očistu oken provedete sami nebo svěříte profesionálům, měli byste i svým novým oknům věnovat trochu více pozornosti. „Zima je obdobím, které okna dokonale prověří, zejména pokud se vám zdálo, že okny v zimě táhlo, je potřeba udělat zevrubnou prohlídku hlavně kování, těsnění a seřízení oken,“ říká Ing. Petr Holý obchodní ředitel OTHERM okna.

Dřevěná okna potřebují balzám

Obliba dřevěných oken rok od roku stoupá. Lidé ale často zapomínají na to, že dřevo je přírodní materiál, který je potřeba chránit před účinky povětrnosti. „Kvalita dřevěných oken spočítá především v jejich odolné povrchové úpravě, ale i sebelépe ošetřený povrch potřebuje pravidelnou péči,“ vysvětluje Ing. Holý z OTHERMU.

okno2.jpgJaro a pak také podzim jsou ideální období, kdy byste očištěný povrch dřevěných oken měli ošetřit balzámem na dřevo, který vám doporučí výrobce. Aplikace bývá jednoduchá, stačí dřevěné rámy a křídla přetřít houbičkou namočenou v roztoku, ideálně při venkovní teplotě v rozmezí +5 až +20°C. Balzám mj. zacelí i případné mikrotrhlinky a celkově se oživí i vzhled oken, většinou ho výrobci doporučují použít 2x ročně. „Péči byste neměli podcenit zejména tam, kde jsou okna více namáhána účinky větru, sněhu, deště a přímým slunečním zářením, “ dodává Ing. Holý. Plastová okna mají tu výhodu, že jejich povrch stačí umýt.

Zaměřte se na kování

Bezproblémovou a spolehlivou funkčnost všech moderních oken bez ohledu na materiál zajišťuje kování. Pokud se vám v zimě zdálo, že okny táhne nebo jste zjistili, že některá okna drhnou, neměli byste podcenit právě prohlídku kování a případně okna seřídit. „Podle návodu od výrobce by měl seřízení zvládnout i laik, u složitějších například posuvných systémů je lepší svěřit práci odbornému servisu výrobce,“ dodává Holý.

Jednou ročně je potřeba kování promazat. Pokud jste to nestihli na podzim, udělejte to nyní. Stačí použít olej na šicí stroje nebo univerzální silikonový olej a kápnout ho do otvorů vyznačených na kování. Promazat by se měly i všechny pohyblivé části, táhla a čepy, u posuvných systémů i pojezdy, vše by mělo být popsáno v návodu od výrobce.
okn2.jpg
Prohlédněte těsnění

Pružné a neporušené těsnění je nezbytné pro správnou tepelnou i zvukovou izolaci. Při jarním mytí oken byste ho měli prohlédnout, pokud je nějakým způsobem poškozené ho vyměnit za odpovídající typ. Nikdy se nesnažte „nacpat“ do oken „nějaké“ těsnění. Buď nechte těsnění vyměnit odborným servisem, nebo zjistěte u výrobce, jaký typ, velikost, pružnost a tvar by mělo mít. Nesprávné těsnění může okna i poškodit. Rozhodně nic nezkazíte, když jednou za rok přetřete očištěné těsnění trochou silikonového oleje nebo glycerínem, pomůžete mu uchovat si pružnost.