Ať už máte noční spánek dostatečně dlouhý nebo ne, většině lidem se po obědě chce spát, ale protože z nějakých důvodů nemohou, nebo si nechtějí jít lehnout, pomáhají si jinými způsoby, například rychlou kávou, energetickými nápoji nebo se krizi snaží přečkat. Takovým způsobem ale ochuzujete tělo a ignorujete jeho potřeby. To zkrátka není správný postup. Začněte poslouchat své tělo a ono vám to vrátí. 

lu.jpg
Foto: Shutterstock

Studie ukazují, že krátký odpolední spánek má velmi příznivý vliv na produktivitu a kreativitu a měl by se stát součástí vaší každodenní rutiny.

Podle webové stránky Health Spirit Body stačí 10-20 minut spánku a produktivita se opět nastartuje. Na Univerzitě v Coloradu zjistili, že děti, které neabsolvovaly odpolední spánek, neprojevovaly příliš radosti a zájmu, měly větší úzkosti a nebyly schopné řešit problémy tak, jako děti, které si pravidelně dávaly odpolední šlofík. Totéž platí i pro dospělé, kteří se díky každodennímu krátkému spánku lépe učí a mají lepší paměť. 

Proč byste si po obědě měli zdřímnout
Odpolední zdřímnutí má spoustu výhod. Budete se cítit svěže, zlepší vám náladu a zvedne hladinu energie. Nedlouhý odpočinek prospívá dětem i dospělým. Snižuje únavu, zlepšuje výkon i proces učení. 

Jak dlouhý by měl být odpolední spánek
Stačí 10-20 minut spánku k osvěžení mysli, dodání energie a pro větší produktivitu. Takový spánek totiž není tak hluboký, takže se po probuzení můžete zase hned pustit do práce. Pokud byste zavřeli oči na déle jak 30 minut, už se dostanete do fáze hlubšího spánku, ze kterého už se budete hůře probouzet a mohli byste být ještě více unavení, než předtím. Pokud jste v noci příliš nespali a nejste schopní fungovat, pomůže vám 90minutový spánek, který dodá energii, kreativitu a zlepší emoční paměť.

Odpolední spánek by měl být doplňkem toho nočního, nemělo by to být naopak. Pokud máte pocit, že odpolední pauza narušuje váš noční spánek, zkraťte pauzu na méně než 15 minut. 

NIKDY si nedávejte šlofíka po třetí hodině odpolední, protože to už by mohlo zasáhnout právě do zmíněného hlavního spánku.

Zdravotní benefity 
Studie prokázaly, že spánek po obědě má pozitivní dopady na zdraví, působí zejména jako prevence kardiovaskulárních nemocí. Nedostatek spánku totiž přispívá obezitě, vysokému krevnímu tlaku nebo psychickým obtížím.

Možná uslyšíte od svého okolí, zejména od zaměstnavatele, že jste líní, když si chcete jít lehnout a že to nepřichází v úvahu. Pravděpodobně vám poradí, ať se pořádně vyspíte v noci. Vysvětlete mu, že to s odpoledním spánkem nijak nesouvisí a jaký to bude mít vliv na zaměstnance, kteří budou díky krátké pauze pracovat s větší energií, nasazením a udělají tak i více práce. Některé firmy mají tzv. „nap room”, kam si pracovníci mohou jít vychutnat svých 15 minut odpočinku.

lus.jpg
Foto: Shutterstock

Vzpomeňte si na obyvatele Španělska, Řecka nebo Itálie a jejich pověstné siesty. Něco na tom asi bude. 

Zdroj: Autorka článku, Studie, Healthspiritbody, Aktin, Studie

Čtěte také: 

Reklama