Při výběru dětské postýlky si musíte uvědomit, že na tomto místě bude děťátko trávit zpočátku většinu času. Měla by dítěti poskytovat dostatečný komfort, ale především musí být bezpečná. Pozornost při výběru dávejte na použitý materiál a vyvedení spojů, které mohou být pro dítě nebezpečné. Není úplně podstatné, zda je postýlka ze dřeva či kovu, dbejte ale na nezávadnost materiálu a požadujte v tomto směru osvědčení. Pro dětské postýlky platí technická norma a jsou stanoveny hygienické předpisy. Malá děcka si všechno strkají do úst, buďte při výběru proto velmi obezřetní.

Velmi důležitá je i výška postýlky respektive umístění matrace. V současné době mají téměř všechny postýlky výšku uchycení matrace nastavitelnou. Minimální rozměr mezi matrací a koncem ohrádky by neměl být méně než 60 cm. Myslete v tomto případě i na sebe. To vy budete dítě z postýlky nepočítaněkrát zvedat a ohýbat se k němu. Pomocníkem je v tomto případě pohyblivá bočnice postýlky, u které je nutné zkontrolovat bezpečné jištění. Praktická je také možnost vyjímatelných tyčí, což oceníte, až bude dítě větší a bude samo chodit. V tomto věku je postýlka často i místem na hraní. Pokud bude matrace dostatečně nízko, bude moci samo do postélky vlézat.

Postýlky se dají koupit ve dvou standardních velikostech 120 x 60 a 140 x 70 cm. Menší varianta vydrží dětem zhruba do 2,5–3 let.

 

Někteří výrobci nabízejí i velice šikovnou variantu postýlek s šuplíkem, který je připevněn pod matrací. Nebývá příliš hluboký, ale je velmi praktický a hned při ruce.

Pro lepší manipulaci jsou některé postýlky vybaveny kolečky. U těchto tipů dbejte na vhodně provedenou aretaci koleček. Nikdy nevíte, jakého divocha budete doma mít :)

 

Při výběru matrace zkontrolujte, zda opravdu do postýlky dobře padne. Co se týká materiálu, máte více možností. Pro zdravý vývoj není ale vhodná pružinová matrace. Měli byste volit mezi matracemi antialargenními a dostatečně vzdušnými. Praktický je odnímatelný potah, který chce kdykoliv vyprat.

 

Pro klidný spánek nejen dítěte, ale i váš, je vhodné koupit do postýlky molitanový mantinel. Vyhnete se tak riziku, že se dítě uhodí o hrazení nebo bude během spánku prostrkovat mezi tyčemi ručičky či nožičky.

K postýlkám jsou také nabízeny praktické přebalovaní podložky. Vhodné je vybrat podložku s vyvýšenými okraji.

 

Kolíbky

Pokud uvažujete o koupi kolíbky, musíte počítat s tím, že je pro dítě vhodná pouze do té chvíle, než se dokáže otočit na bříško, pak už hrozí nebezpečí, že z nízké kolíbky vypadne.

 

Cestovní postýlky

Pokud se chystáte s dítětem cestovat, existuje na trhu velké množství cestovních postýlek. Všechny se dají snadno složit a poskytují dítěti dostatečná komfort. Některé mají ve výbavě i moskitieru, výškově nastavitelné dno nebo přebalovaní pultík.

 

Tak co, jste rozhodnuta, kterou postýlku pro svého špunta koupíte? Pořídíte i cestovní postýlku nebo na první měsíce kolíbku?

 

Inspiraci najdete na stránkách www.malvik.cz

Chcete vyhrát hezké dárky od obchodu Malvík? Potom se zapojte do soutěže, která probíhá ZDE

Reklama