OBIDřevo patří mezi vyhledávaný materiál využívaný jak pro vybavení interiéru, tak pro použití venku. Na zahradě se s ním lze nejčastěji setkat v podobě zahradního nábytku nebo plotu. Pokud chcete, aby si dřevo zachovalo svou estetickou i užitnou hodnotu, je nutné ho pravidelně ošetřovat kvalitními nátěry. Nejste si jisti postupem? Odpovíme vám na několik základních otázek, které vám pomohou udělat si v péči o dřevo jasno.

Proč je nutné dřevo ošetřovat?

Dřevo, jakožto přírodní materiál, není odolné vůči vodě či UV záření, a během nepříznivých podmínek bývá často napadáno škůdci a plísní. Pokud tedy nechcete, aby např. zahradní nábytek, na kterém tak rádi trávíte přes léto čas s rodinou a přáteli, ztratil svůj původní vzhled, je třeba o něj pečovat.

Jako tedy mohu dřevo chránit?

OBIDříve existovaly pouze dva způsoby, jak dřevo v exteriéru chránit. Buď se napouštělo fermeží (lněný olej), nebo se opakovaně natíralo emailovými nátěry. Tyto způsoby však byly náročné, časově velmi zdlouhavé, a zakrývaly pohlednou strukturu dřeva. Dnes je možné chránit dřevěné plochy pomocí krycích a lazurovacích nátěrů. Pokud tedy chcete, aby bylo dřevo ochráněno, ale přitom neztratilo nic ze svého přirozeného vzhledu, použijte lazurovací laky. Lazury jsou vysoce transparentní, tudíž zachovávají kresbu a přirozenost dřeva, a zároveň zaručují hlubokou impregnaci, čímž dřevo dokonale chrání. Nejpoužívanější laky na ochranu dřeva se dělí na alkydové (ředidlové, syntetické pryskyřice) a akrylátové (vodou ředitelné, rychleschnoucí, bez zápachu). Velký výběr laků, stejně jako všech potřebných pomůcek, můžete nalézt například v hobby marketech OBI.

Musím si dřevo před natíráním připravit?

OBITip odborníka:
„Ať již plánujete ošetřovat nikdy nenatíraný povrch nebo již lakované dřevo, vždy je nutné dřevěný podklad na nátěr důkladně připravit. Jen tak se zaručí bezvadná přilnavost barvy a dokonalá ochrana povrchu,“ vysvětluje Ladislav Budín, vedoucí oddělení domácnost, OBI Praha - Štěrboholy.

Surové dřevo očistěte rýžovým kartáčem. Pokud dřevo obsahuje větší množství pryskyřic, ošetřete ho nitroředidlem, a po uschnutí přebruste brusným papírem. Brousí se vždy ve směru letokruhů. Staré krycí laky odstraňte za použití některé ze speciálních kapalin či past, nebo horkovzdušnou pistolí.

Jak správně při natírání postupovat?

Natírá se zpravidla ve třech krocích - základní nátěr, mezinátěr a vrchní nátěr. Barvu je nutné před nanášením dobře promíchat. Očištěný povrch natírejte pomocí lakovacího válečku nebo štětce s přírodním či umělým vlasem. Pro správné spojení jednotlivých nátěrů nanášejte vrstvy v intervalech kratších jak 24 hodin. Natírat by se mělo za vhodných povětrnostních podmínek, nikdy na přímém slunci, mrazu nebo při velké vlhkosti - například po dešti.

Mám ve dřevě kaz. Co s tím?

OBINěkdy se stane, že na dřevěném povrchu naleznete nedokonalost, ať již vrozenou, nebo vzniklou vlastní vinou. Na jejich opravy použijte speciální dvousložkové tmely vhodné pro použití do vnějšího prostředí. Poškozené místo očistěte, a pomocí špachtle naneste tmel. Ten nechte zaschnout, a poté ostrým dlátem odstraňte přebytek. Pokud se jedná o hlubší vadu, nanášejte tmel v několika vrstvách. Nakonec povrch zbruste brusným papírem omotaným kolem dřevěného hranolku.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama