Jak správně a bezpečně přepravovat lyžařské vybavení, abychom nepřišli k úrazu my ani lyže? Ve většině rodinách a domácnostech se touto záležitostí zabývají muži, ženy jen s důvěrou usedají do vozu. Jenže ne vždy je chlap po ruce, takže tento článek je pro ženy, které si chtějí přepravu lyží zajistit samy. Co budete potřebovat?
5a67176308c52obrazek.png

Střešní nosiče podle typu auta

Typ vozu není rozhodující pro výběr nosičů lyží. Určující však může být velikost automobilu. Vlastníte-li malé třídveřové auto, budou pro vás vhodné magnetické nosiče. Podmínkou pro jejich instalaci je samozřejmě kovová střecha, kterou očistíte, vysušíte a necháte přilnout magnety. I přesto že je magnetická síla nosičů velká, doporučuje se jezdit maximální rychlostí 130 km/h.

V případě, že vaše auto má tzv. zahrádku, pořiďte si klasické nosiče lyží. Tyto nosiče jsou rozděleny podle množství lyží, které dokáží pojmout. Do těch největších se vejde až šest párů. Takto upevněné lyže ještě zafixujeme doplňkovým popruhem, abychom zamezili otevření nosičů během rychlé jízdy.

Pro snadné nakládaní a velmi pohodlnou manipulaci s lyžařským vybavením bych doporučila střešní nosiče s aerodynamickou konstrukcí, díky které je možné držák lyží vysunout mimo střechu a daleko komfortněji vybavení naložíte. Druhým typem pro snadnou manipulaci jsou nosiče připevněné na tažném zařízení, samozřejmě vaše auto musí tažným zařízením neboli koulí disponovat. Při nakládání se nemusíte natahovat přes celou střechu, velice jednoduše umístíte lyže i snowboard. Nosič se nedotýká karoserie a nebrání v přístupu do zavazadlového prostoru.
5a6717755e026obrazek.png

Více místa získáte s boxem

Nejnáročnější na cestování a výletech je asi to balení a boj s naložením nezbytně nutných věcí do auta. Dokud je člověk sám, tak to ještě jakžtakž jde, ale jakmile máte děti, je neuvěřitelné, kolik věcí s sebou musíte vozit. Chcete-li vaše auto nafouknout, pak si pořiďte místo nosičů střešní box. Vaše lyžařské vybavení bude v boxu chráněné před nepříznivými vlivy počasí či některými nenechavci, a navíc získáte úložný prostor, který pojme například kočárek. Střešní boxy na lyže se rozlišují především podle délky. Máme krátké boxy do 160 cm a dlouhé od 160 cm. Velikost vyberete podle rozměrů vašeho auta. Nebo zvolte variantu zadních boxů, které se upevní na tažné zařízení.
5a671858ce057obrazek.png

Boxy se vyrábí v několika barevných provedeních, i materiál polstrování se liší, výběr je na vašem vkusu a ochotě investovat.

Praktické řešení pro rychlou přepravu nejen lyžařského vybavení jsou látkové boxy. Jsou vyrobeny z kvalitní a odolné textilie, chrání váš náklad před vnějším poškozením. Můžete ho vozit stále v autě, složený ve vaku zabere minimum místa.

Příslušenství, která se mohou hodit

Když máte patřičné nosiče či box, můžou se vám navíc hodit některé drobnosti, příslušenství, jako jsou upínací popruhy, gumicuky, gumolana nebo kotvící systémy. Protože je výrobců těchto zařízení na trhu poměrně dost, dávejte si pozor, abyste vše kupovali od jedné značky. Nosiče a boxy pak spolu budou kompatibilní. Produkty stejného výrobce lze navíc opatřit i jednotným zámkem, získáte tak jeden klíč k několika zařízením.

Kotvící systémy oceníte, když budete chtít box uložit v garáži. Jednoduchá pomůcka založena na principu kladky zvedne box do výše stropu. Jen tak vám nebude box zbytečně překážet a zajistíte mu jeho šetrné uložení.

Dle spokojených zákazníků jsou oblíbení výrobci boxů a nosičů Thule, Neumann, Böhm či Hakr.

Reklama