Do konce divadelní sezony už moc času nezbývá, ale pokud ráda do divadla chodíte, určitě ještě nějaké to představení stihnete. Náš tip vás nasměruje do pražského divadla ABC, kde měla minulou sobotu, 23. 5. 2015, premiéru absurdní komedie německého klasika Friedricha Dürrenmatta s názvem Romulus Veliký. Že vás antika neláká? Budete překvapena, jak je aktuální!

romulus

Impérium se hroutí, císař snídá a jediné, na čem mu záleží, je chov slepic, pojmenovaných podle slavných osobností a předchozích vládcích římské říše. Jediná slepice, jejíž vejce Romulus odmítá konzumovat, je slepice pojmenovaná podle vůdce germánských kmenů, Odoakera, který právě dobývá Řím. Jako „na potvoru“ ovšem právě tahle slepice nejvíce nese. :)


Jedna nečekaná událost střídá druhou. Postavy, situace a zápletky jsou ryze současné, velmi komické a velmi aktuální. Rozuzlení je šokující. Diváky však nečeká historická hra, dramaturgyně Věra Mašková vysvětluje: „Historické reálie slouží jen jako kulisa pro rozvíjení absurdní hořké komedie o moci, vládnutí, smyslu politiky a přeceňování lidských možností tvořit dějiny. Hra Romulus Veliký je hrou na konec světa.“

Role Romula Velikého je náročný herecký úkol, protože vztah publika k němu se několikrát dramaticky promění. Jaký je Romulus podle jeho představitele Aleše Procházky?
„Je to prototyp antihrdiny. V dobách válečných, v dobách dobývání a rozdělování světa zastává pacifistické názory a více než politika ho zajímá chov slepic, jejichž snůšku s chutí pojídá a zapíjí vínem z jím vypěstovaného chřestu.“
A proč jsou symbolem hry právě slepice?
„Myslím, že slepice jsou ideálním zvířátkem pro dokreslení Romulovy nestátnickosti i pro jeho vědomou degradaci vážnosti císařského majestátu. Neumím si představit, že by místo brodění se ve slepičincích Romulus choval v čisťounkých stájích ušlechtilé arabské hřebce,“ dodává herec Aleš Procházka.

romulusAodoaker

Setkání vládců a setkání říší - barbarští Germáni v čele s Odoakerem vítězí a podrobují si Romulův zdecimovaný Řím, přesto se stále najdou věci, které jsou pro obě říše společné... Může mít tenhle příběh dobrý konec? A proč se historie musí stále opakovat?


Německy píšící švýcarský autor Dürrenmatt, který zemřel r. 1990, patří dnes už k moderním klasikům. Začínal jako autor detektivek, k jejichž psaní se uchyloval z nouze do doby, než ho v padesátých letech proslavila Návštěva staré dámy po celém světě. Jeho praxe autora kriminálních příběhů mu nejen vynesla jeden z nejslavnějších německy psaných románů Soudce a jeho kat, ale pomohla mu i při konstruování důmyslných zápletek a nečekaných point jeho dramat. Klíčové Dürrenmattovy hry se na jevištích Městských divadel pražských hrály už v 60. letech a jednalo se o poměrně slavné inscenace (např. Play Strindberg nebo Fyzikové). Romulus Veliký zde byl uveden také, a to v roce 1965. Tehdy ho ztvárnil Václav Voska a jeho ženu si zahrála Jaroslava Adamová. Městská divadla pražská na tuto tradici navazují.

Friedrich Dürrenmatt
Romulus Veliký, komedie antických rozměrů
Režie:
Ondřej Zajíc
Dramaturgie: Věra Mašková
Scéna: Adam Pitra
Kostýmy: Dana Hávová
Hrají: Aleš Procházka, Martina Delišová, Nikol Kouklová, Zdeněk Dolanský, Viktor Dvořák, Petr Klimeš, Pavel Juřica, Lukáš Jurek, Jiří Klem / Jan Vlasák, Jaroslav Vlach, Zdeněk Vencl, Jiří Schwarz, Milan Kačmarčík, Tomáš Novotný.

Zdroj a foto: tisková zpráva divadla ABC

Reklama