seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Hořčík neboli magnézium patří k nejdůležitějším prvkům v našem těle, kde plní celou řadu funkcí. Je nezbytný pro fungování nervů a svalů, ale i pro zdravé kosti a zuby. Pokud je v těle hořčíku málo, může nedostatek způsobit jisté zdravotní problémy. 

Příčiny nedostatku hořčíku

  • stres
  • nedostatek listové zeleniny
  • nedostatek vitamínu D
  • alkohol
  • některé léky (diuretika, léky, které mění Ph žaludku apod.)

Zajímavost, se kterou přišel Dr. Dušan Zhoř: „U 80 % lidí, kteří měli infarkt nebo mrtvici, byl zjištěn nedostatek hořčíku.” To potvrzují i některé studie.

S čím pomůže hořčík

Migrény a bolesti hlavy
S premenstruačním syndromem u žen jsou spojené problémy, mezi které patří migrény. U některých žen se zjistil nedostatek hořčíku a po doplnění problémy odezněly, nebo byly minimalizovány.

Nespavost
V roce 2012 proběhl výzkum na skupině osob, které měli problém se spánkem. Jednalo se o starší dospělé, protože problém s nespavostí stoupá s věkem. Jedna polovina osob dostala 500 mg hořčíku denně a druhá polovina dostala placebo. U těch, kteří dostali hořčík, se zlepšila kvalita spánku.

Křeče a únava
„Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Mimo to zabraňuje křečím při sportovních aktivitách, které mohou být v některých případech velmi bolestivé,“ varuje trenérka Tereza Kompánková z Fitness Contours.

Jak doplnit hořčík
Hořčík můžeme doplnit přirozeně, ze stravy. Vyskytuje se zejména ve špenátu, ořeších a fazolích. Těchto potravin bychom ale museli sníst velké množství, abychom ho doplnili do potřebné hladiny. Naštěstí na trhu existuje široké spektrum doplňků stravy, mezi kterými najdeme právě i hořčík. Pokud vás trápí potíže zmíněné výše, může vám pomoci.

Kolik hořčíku doplnit
Při sportu je tělo doslova hladové po hořčíku, proto je nutné při zvýšené fyzické aktivitě přijmout hořčík ve větším množství. Toto množství je značně individuální, ale obecně se doporučuje, aby sportující muži přijmuli 500 až 1500 mg hořčíku denně, ženy 400 až 1000 mg dle rozsahu intenzity sportovní aktivity. Co se týká nesportující a zdravé populace, doporučuje se 375 mg hořčíku za den. U starších lidí by mělo být toto množství až 500 mg denně. „Přijímat hořčík doporučuji v jeho přirozené formě především z potravin, avšak jaké množství magnézia se v dané potravině nachází není snadné určit. Ovlivňuje to pěstování, zpracování a uschovávání potravin,“ vysvětluje Martin Kudera, zakladatel Farmy Živina. Kromě toho tělo nedokáže vstřebat veškerý hořčík obsažený v potravinách.

Předávkování
Pokud budete přijímat hořčík v jeho přirozeném podobě, tedy ze stravy, předávkování se nemusíte obávat. Nadbytek magnézia v těle byste si mohli způsobit přehnanou suplementací doplňků stravy, což by se mohlo projevit nechutenstvím, zvracením, průjmem, nadýmáním nebo by vás potrápily křeče v břiše. Řiďte se proto doporučeným dávkováním a základ položte na kvalitní stravě, která obsahuje všechny důležité živiny, vitamíny, minerální látky a dodává vám i potřebnou energii.

Zdroj: Mujvit, Vitar, Brainmarket, MUDr. Dušan Zhoř, Studie, Studie 2, Studie 3, Tereza Kompánková z Contours Fitness, Martin Kudera z Farma Živina