Návštěva lékařské ordinace většinou nepatří k našim nejoblíbenějším činnostem. Proto se jí mnohdy snažíme co nejdéle oddalovat nebo se jí dokonce úplně vyhýbáme. Na pomoc si přitom bereme i takové pomocníky, kteří nejsou úplně šetrní k naší peněžence. Různé doplňky stravy se tak stávají pravidelnou součástí našeho jídelníčku, aniž by měly výrazný medicínský účinek.

Řešení zdravotních problémů mimo lékařskou ordinaci se stalo v poslední době velkým nešvarem. Napomáhá tomu především fakt, že je dnes relativně lehké sehnat si preparáty, které deklarují, že jejich účinky jsou podobné lékům na předpis. Lidé proto nabývají dojmu, že nemusí chodit k lékaři, protože si své problémy vyřeší sami. Opak je však pravdou. K vytváření velkých očekávání u spotřebitele jistě přispívá i fakt, že se reklama na doplňky stravy řídí mírnějšími pravidly, než například reklama na volně prodejné léky. Řada potravinových doplňků navíc funguje na principu takzvaného placeba, kdy je spotřebitel natolik přesvědčen, že mu přípravek pomůže, že se na určitou dobu může skutečně dostavit mírné zlepšení. S rostoucím časem, po který je přípravek užíván, však jeho schopnost dosáhnout placebo efektu klesá.

pills

Na co se doplňky stravy nejčastěji používají?

Doplňky stravy cílí na obě pohlaví, tedy na ženy i na muže současně. U mužů se výrobci doplňků stravy nejčastěji zaměřují na ty, kterým kazí milování buďto předčasná ejakulace nebo problémy s erekcí. Další oblastí, kde se doplňky stravy snaží za pomoci reklamy suplovat klasická léčiva, jsou obtíže, způsobené zbytnělou prostatou, jako je například časté močení. Na ženy potom cílí výrobci preparátů, jež slibují řešení samovolného úniku moči, zmírnění obtíží spojených se zánětem močových cest nebo odstranění nepříjemného nadýmání. A právě zde se ukrývá jeden z důvodů, proč není bezpečné spoléhat se jen na účinky těchto preparátů. Všechny výše uvedené zdravotní obtíže mohou totiž být příčinou závažnějšího onemocnění. „Za problémy s erekcí se mohou například ukrývat mnohem závažnější kardiovaskulární choroby, při předčasné ejakulaci u mužů a inkontinenci u žen zase mohou být na vině záněty močopohlavního ústrojí.  Neřešené obtíže se zbytnělou prostatou pak mohou v krajním případě vést až k poškození močového měchýře nebo ledvin,“ vysvětluje MUDr. Libor Zámečník z Urologické kliniky VFN. Už proto je žádoucí překonat stud a navštívit lékaře, který nejlépe stanoví vhodnou léčbu. Ta vyloučí případná vážnější onemocnění a stanoví také vhodnou prevenci, jak jim předcházet do budoucna.

Doplňky stravy je správné užívat. Ale nemoc samy o sobě nevyřeší!

Doplňky stravy našemu zdraví rozhodně neuškodí. Naopak mohou obsahovat řadu látek, které jsou pro náš organismus prospěšné. Jedna věc však je, užívat volně dostupné doplňky stravy, pokud potřebujeme například dodat svému tělu vitamíny nebo minerály a stopové prvky. Něco jiného je, pokud spotřebitel začne pomocí těchto preparátů sám bojovat s nejrůznějšími onemocněními, na místo toho, aby navštívil lékaře a nechal si naordinovat optimální léčbu. Návštěva odborníka a stanovení správné diagnózy by proto vždy měly mít přednost před nákupem volně prodejných preparátů. „Rizika oddalování návštěvy lékařské ordinace přitom mohou být značná, a to zdaleka ne jen pokud jde o zdravotní hledisko. Měli bychom si uvědomit, že sexuální dysfunkce jsou příčinou přibližně 20 % rozvodů. Takže neřešením problému můžeme ohrozit nejen sebe, ale vlastně celý náš partnerský vztah,“ dodává MUDr. Taťána Šrámková z Fakultní nemocnice v Brně.

Velká očekávání zůstanou nenaplněna…

Hlavním proklamovaným benefitem doplňků stravy je, kromě snadné dostupnosti, jejich přírodní složení, bez takzvané „chemie“. Přírodní látky však lze tělu dodat i jinak, než jen ve formě tabletky, například pestrou a vyváženou stravou a obecně zdravým životním stylem. Uveďme jednoduchý příklad: běžnou součástí potravních doplňků na podporu erekce je látka, nazvaná L-Arginin. Nejedná se přitom o žádnou speciální složku, nýbrž o zcela běžnou aminokyselinu, která je základním stavebním kamenem bílkovin. Je navíc obvyklou součástí stravy, kterou téměř každodenně konzumujeme – například v masu a rybách nebo v mléčných produktech. Velmi bohatá na L-Arginin je například i čokoláda. Další složky potravních doplňků jsou velmi často výtažky z ženšenu nebo ginkgo biloby. Tyto látky samozřejmě mají pozitivní účinek na lidský organismus, nikdy však nefungují jako léčba sama o sobě.

Doplňky stravy je proto optimální používat v souladu s jejich názvem, tedy pouze jako doplněk k léčbě navržené lékařem. Stejně tak, jako musíme mít na paměti, že tyto doplňky nenahrazují pestrou stravu, měli bychom si uvědomit, že nemohou nahradit ani návštěvu lékařské ordinace!

Reklama