Co je doplněk stravy?

Doplňky stravy jsou definovány zákonem o potravinách a tabákových výrobcích. Od léčiv se liší především tím, že se jedná vlastně o potraviny, které však obsahují například vysoké množství vitaminů nebo podobných, zdraví prospěšných látek, a jak jejich název napovídá, mají doplnit stravu uživatelů s cílem příznivě ovlivnit jejich zdravotní stav. Pro všechny doplňky stravy tedy platí, že:

  • nejsou určeny k léčbě ani prevenci onemocnění
  • není nijak posuzována ani ověřována jejich účinnost v léčbě daných onemocnění
  • jejich uváděné účinky musí být v souladu s právními předpisy pro označování potravin
  • nesmí u nich být uvedené léčebné ani preventivní vlastnosti na jejich obalu musí být uvedeno označení „doplněk stravy”

Co je lék?

Léčivé přípravky neboli léky či léčiva se na trh mohou dostat až po jejich schválení regulačním orgánem, v České republice Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Udělení schválení ale předchází obsáhlé hodnocení jejich jakosti, účinnosti a bezpečnosti pomocí klinických studií, jejichž náležitosti a kritéria jsou daná právními předpisy. U léku tedy platí, že:

  • jeho použití uvedené v jeho příbalovém letáku musí odpovídat onemocněním, na které se studie s ním prováděly
  • jeho bezpečnost je sledována i během jeho rutinního používání v praxi a při podezření na nežádoucí riziko se provedou opatření k ochraně pacientů
  • na jeho obalu musí být uvedeno registrační číslo léku ve formátu EU/1/08/123/007

I léky mohou být přírodního původu

Někdy vzniká dojem, že doplňky stravy jsou ze své podstaty přírodnější a k organismu šetrnější variantou léčby, ale většinou se jedná spíše o důsledek zavádějící reklamy. Pokud jste nemocní, snažte se vždy volit léky. Ty totiž nemusí být vyrobeny z laboratorně připravených  chemických látek, ale mohou být přírodního původu,  získané  například z různých částí rostlin a zpracovány vysoce sofistikovanými postupy.

Jejich používáním, například v období častých nachlazení, můžete předcházet komplikacím spojeným s užívání antibiotik, jejichž nadužívání je dlouhodobě kritizováno. Takovým rostlinným lékem je například Kaloba, která se vyrábí z kořenů jihoafrické pelargonie a používá se právě na onemocnění dýchacích cest (akutní bronchitidu), kdy není nutná léčba antibiotiky. Kalobu zakoupíte v lékárně bez lékařského předpisu a jedná se právě o lék s klinicky prověřenou účinností.

KALOBA® - volně prodejný lék s obsahem EPs® 7630 - speciálního extraktu z Pelargonium sidoides je k dostání v lékárnách buď v tekuté formě, vhodné pro nejmenší pacienty, nebo i v praktických tabletách. Je to lék pro celou rodinu: Kalobu mohou užívat děti již od 1 roku věku a dospělí. Protože je KALOBA® lék k vnitřnímu užití, nezapomeňte si  důkladně přečíst příbalovou informaci. K léčbě akutní bronchitidy nevyžadující léčbu antibiotiky.

Více na KALOBA.CZ

Zdroj: sukl.cz/leciva

Reklama