Odborníci tvrdí, že fyzická aktivita může člověka odvést od zneužívání návykových látek. Zajímali jsme se o to, zda sportovci méně holdují alkoholu. Výsledek: Pivo je po cvičení takřka pravidlem.

run

Jak nás informoval Karel Nešpor, primář oddělení léčby závislostí při Psychiatrické léčebně v Bohnicích, ředitelka amerického National Institute on Drug Abuse (instituce zabývající se zneužíváním drog - pozn. red.), doktorka Nora Volkowová napsala, „že přiměřená tělesná aktivita prospívá tělesnému i duševnímu zdraví a může být užitečná v prevenci a léčbě návykových nemocí.“ Důvodem je například skutečnost, že se tak vhodným způsobem zlepšuje nálada!

Jinými slovy (jestli to dobře chápu), tak když si půjdete zaběhat, bude vám fajn a nebudete mít chuť na alkohol ani na marihuanu. Celé to prohlášení mi připadalo trochu podivné, protože mé zkušenosti tvrdí, že po tréninku míří většina lidí na pivo. Zeptali jsme se proto několika sportovců: „Co děláte po cvičení?“

  • Richard (chodí běhat): Běhat chodím ráno, takže pak rychlá sprcha, snídaně a spěchám do práce.
  • Milan (šermuje): Po tréninku si jdeme sednout do hospůdky - doplnit ionty.
  • Vašek (hraje fotbal): Padnu do šatny a chvíli jen tak čučim do zdi. Promítám si v hlavě zápas. Dost se s klukama špičkujeme, kdo co podělal. Po sprše jdeme na jedno.
  • Adam (chodí šplhat): Co bych dělal - klasika, osprchuju se a razim dom za rodinkou. Když je čásek a nálada, zajdeme s Honzou na pivko, když ne, koupím si ionťák do tramvaje.

Jak vidno, tři ze čtyř dotázaných mají pivo neoddělitelně spojené se sportováním. Což ovšem nepopírá tvrzení, že se vám fyzickou aktivitou zvedne nálada, ale co se návykových látek týče, nevím, nevím.

Karel Nešpor ale tvrdí: „Přiměřený pohyb zlepšuje cévní zásobení mozku a napomáhá vytváření spojů mezi nervovými buňkami v oblastech důležitých pro paměť. Navíc se přiměřenou fyzickou aktivitou zvyšuje odolnost vůči stresu a stres je při vzniku návykových nemocí rizikový faktor.“

Názor redakce

Kdybych měl vyslovit svůj názor, soudím, že lidské tělo zkrátka k životu nějakou závislost potřebuje. Někdo se v hojné míře dopuje alkoholem, někdo jiný třeba čokoládou, další člověk sportem, jiný prací... Bez závislosti by nebyl člověk člověkem. Záleží prostě na tom, jak moc zhoubnou závislost si k životu vyberete: Lékaři doporučují sport! Proč? Vždyť při sportu se člověk může stejně dobře zrakvit, jako když si dá omylem velkou dávku drogy. No, snad je to proto, že sportovci nejsou společnosti tak nebezpeční a mají své činy (většinou) více pod kontrolou.

P.S.: A nepočítejte s tím, že když ho donutíte cvičit, přestane holdovat tekutému chlebu. Ale třeba se mu namísto pupku vyrýsují nějaké svaly.

Čtěte také

Reklama