Rodina, nebo kariéra? To je životní rozhodnutí, které trápí snad všechny ženy. Ty odvážné se pustí do obojího. Jitku (25) přemluvil k dostudování vysoké školy při rodičovské její přítel. Jenže teď jí hází klacky pod nohy.

„Otěhotněla jsem v polovině třetího ročníku vysoké školy, a tak mě ani nenapadlo ve studiu pokračovat. I když v mém plánu magisterský titul původně byl. K bakalářským zkouškám jsem už dorazila s pořádným pupíkem a představa, že se starám o děcko a k tomu po nocích šprtám, mě nijak nelákala. Přítel mi to tehdy hodně vyčítal, ale myslím, že mě částečně i chápal. Ani on netušil, co nás čeká a jak budeme rodičovství zvládat. Jenže po čase mi začal moje neukončené vzdělání opět připomínat,“ vypráví Jitka.

studie

Její argumenty, že by dělala sice obojí, ale jen napůl a nic dalšího by nestíhala, neobstály. Pořád mi jen opakoval, že s bakalářem nejsem nikdo, a je škoda nevyužít šance a nedodělat si titul, když sedím doma. Má prý spoustu známých, které studovaly právě na rodičovské dovolené a ještě si to pochvalovaly, že se z nich nestaly šišlající matky. Možná má pravdu, běželo mi hlavou a já nakonec podlehla a přihlásila se k dálkovému studiu,“ svěřuje se mladá maminka.

Zpočátku byla ze školy nadšená. Zase řešila něco jiného, než plenky a kašičku. Jenže problémy se začaly časem dostavovat. „Péči o Tadeáška a školu jsem s vypětím všech sil ještě zvládala, ale ostatní šlo stranou. Doma nebylo vždy naklizeno a přítel měl k večeři párky nebo chleba s máslem. Ani na něho samotného mi nezbýval čas. To všechno ho začalo štvát natolik, že úplně obrátil,“ svěřuje se Jitka, které nakonec navrhl, aby školy po půl roce nechala.

„Jak mi vyčítal, že jsem se vykašlala na školu, tak mi teď otlouká o hlavu, že se studiu věnuji až moc. Jenže jak by si to představoval? Mám profesorům vysvětlovat, že něco neumím, protože bylo potřeba navařit a jít s přítelem na důležitou večeři? Jenže on už to vymyslel jinak. Mám studia nechat úplně. Prý netušil, že se kvůli tomu vykašlu na vše ostatní,“ rozčiluje se Jitka a přiznává, že hádky jsou u nich teď na denním pořádku. Ona má totiž zcela opačné plány.

Když už jsem se k tomu jednou vrátila, tak to chci dokončit. Sice mi to dává zabrat, ale na druhou stranu mě škola moc baví. Jen mi chybí podpora od partnera, který mi začíná naopak dělat naschvály, aby mi rozhodnutí ztížil. A tak nevím, jak dlouho vydržím stát si za svým,“ dodává.

Čtěte také:

Reklama