Rakouský Salzburg není třeba dlouze představovat. Město, které znají všichni po celém světě především jako rodiště hudebního genia, Wolfganga Amadea Mozarta, oplývá tisíci chutěmi i vůněmi a má co nabídnout jak milovníkům výjimečné městské architektury, historie i kultury, tak i lidem, kteří před sevřenými, malebnými uličkami dávají přednost výletům do přírody, vysokým horám a krásným rozhledům do krajiny.

Každé léto Salzburg pořádá jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů na celém světě. Kde jinde vnímat krásnou hudbu než právě zde, v kouzelných kulisách, které nabízí toho výjimečné město, jehož historické centrum je od roku 1997 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Já bych vás dnes ale chtěla pozvat do samotného srdce města, které teprve nedávno otevřelo své brány turistům a všem, kteří milují historii, zejména tu, jež se datuje do dob barokních.

DomQuartier: sídlo arcibiskupa, oslava baroka a moci. Skromnost nečekejte!

Od května letošního roku můžete vstoupit na místa, která byla po dvě stě let veřejnosti zcela nepřístupná, nehledě na to, že v době, kdy byla obývána, sem nemohl nahlédnout ani jen tak nějaký smrtelník… o to více nás lákají k návštěvě. Hlavní zásluhu na podobě prostor, jak je můžeme vidět dnes, má Guidobald Graf von Thun, knížecí arcibiskup, který byl v letech své vlády v letech 1654–1668 jedním z hlavních hybatelů barokního stavitelství v Salcburku.

gio

Guidobald Graf von Thun na obraze Johanna Heinricha Schönfelda (k vidění v Residenční galerii). Evidentně přísný muž!

Ten nechal zhotovit chrámové průčelí, zbouráním staré zástavby a zrušením hřbitova uvolnil místo pro Rezidenční a Chrámové náměstí, a také nechal zbudovat dnešní „Dlouhou galerii“. Tak byl vytvořen základ pro zcela unikátní muzejní okruh barokního DomQuartieru, k jehož návštěvě vás dnes zvu.

Pojďte se mnou...

Prohlídku jedinečného komplexu budov – Residenčního paláce a chrámu sv. Petra, kterou můžete absolvovat s jednou vstupenkou (či tzv. Salzburskou kartou, viz níže v Tipech) v ruce, začnete v Rezidenčním paláci, tradičním sídle salcburských knížecích arcibiskupů. Palác vás přivítá mohutným schodištěm, kterým vystoupáte k řadě nádherných sálů, jejichž výzdoba je tím bohatší, čím blíže jste sálu poslednímu, ve kterém arcibiskup přijímal své hosty.

audience

Opulentní audienční sál

trunisal

A neméně impozantní Trůnní sál. Koho by neokouzlily?

Za sály, určenými pro tehdejší „veřejnost“, máte možnost vstoupit do soukromých pokojů, podívat se, kde arcibiskup odpočíval, nechybí zde ani malá modlitebna s oltářem či jeho lůžko. I zde arcibiskup výjimečně přijímal hosty - ovšem jen ty nejbližší přátele. Nebo nejvlivnější?

fotomodleni

foto autor

Po krátkém odpočinku s možností občerstvení vás čeká prohlídka Rezidenční galerie s jedinečnou sbírkou malířského barokního umění. Přes venkovní terasu s ojedinělým výhledem na centrum Salzburgu (který si arcibiskup jistě rád dopřával...

terasa

foto autor

...vstoupíte do chrámové empory, kde máte možnost prohlédnout si chrám svatého Petra z velmi netradiční perspektivy – přímo od hlavních varhan.

empora

prostor empory

 chramovalod

Chrámová loď shora, pohled z empory

Poté vstoupíte do chrámového muzea s mnoha barokními artefakty, souvisejícími především s liturgií (okouzlí vás impozantní, stovkami drahých kamenů zdobené zlaté monstrance nebo arcibiskupská mitra, vážící 20 kilogramů!)...

mitra

...a pokračujete do tak zvané Dlouhé galerie, která slouží jako obrazárna. Nejvíce času, pokud DomQuartier navštívíte s dětmi, možná strávíte v překvapivě velkém Kabinetu kuriozit, kde najdete všechny možné divy světa...

kuriozity

...nebo sbírky z cest.

divy

Něco navíc...

Když už jste zhlédli chrám sv. Petra z výšky, nenechte si ujít ani jeho návštěvu „zezdola“. Hned u vchodu do chrámu po levé straně vás ale zaujme obrovská křtitelnice, ve které byl pořktěn také malý Wolfie Mozart. Traduje se, že při křtu hodně křičel, a tak nenechal nikoho na pochybách, že se v něm skrývá velký talent - a také že o sobě umí dát vědět. :)

krest

foto autor

Na tyto varhany vpravo od hlavního oltáře potom Mozart hrával, než se rozkmotřil s arcibiskupem a Salzburg v podstatě nadobro opustil... ale to už je jiný příběh.

varhany

foto autor

DomQuartier: Otvírací doba

denně, kromě úterý, 10–17 hod.
V červenci a srpnu je otevřeno denně

Více informací na www.domquartier.at

Naše tipy k návtěvě Domquartieru:

  • První, co po příjezdu do Salzburgu kupte, je tzv. Salzburská karta - „Salzburg Card“. Otevřete si tím brány takřka ke všem pamětihodnostem v Salzburku, včetně DomQuartieru. Seženete ji na informačních stanovištích ve městě nebo na recepci svého hotelu či v předprodeji vstupenek. (Aktuální cena na 24 hodin je 26 eur, na dva dny 35 eur a na tři dny 41 eur pro dospělého.)
  • Pokud s sebou máte větší zavazadlo nebo batoh, máte možnost si je odložit u vstupu do Residenčního paláce nebo před vstupem do Residenční galerie. Zde se také můžete občerstvit a posedět na terase s úžasným výhledem.
  • V DomQuartieru vám nabídnou i audioprůvodce, tedy tak zvané „chytré sluchátko“, které je zatím v dispozici v osmi světových jazycích včetně angličtiny. Snad se v budoucnu dočkáme i české verze, postačí vám i informace, které dohledáte například zde: www.salzburginfo.cs
  • Gastrotip: chcete-li se po prohlídce občerstvit v blízkém okolí a mít přitom skvělou vyhlídku na centrum Salzburgu, doporučuji Restaurant Stieglkeller (Festungsgasse 10). Z tamější prostorné terasy krásně uvidíte i na chrám svatého Petra, který jste právě navštívili, před horkem vás skryjí letité kaštany a pochutnáte si zde na tradičních rakouských specialitách, samozřejmostí je také milá a vstřícná obsluha. Více zde.

Foto: www.domquartier.at, autor

Čtěte také:

Reklama