Věřili byste, že se téměř třetina všech dětských úrazů přihodí doma? Dopravní nehody jsou až na druhém místě; následuje sport a škola. Nejvíce malérů se stane dětem mezi dvěma a šesti lety – to je období, kdy človíčka zcela ovládá objevitelská touha, bez ohledu na možné následky a nebezpečí. Jsme to my, rodiče, kdo musí myslet dostatečně dopředu. Prostě na všechno.

 

Při vaření používejte raději zadní plotýnky. Pozor na nádobí s dlouhými držáky – otočte je tak, aby na ně dítě nemohlo dosáhnout. Kolem varné desky lze nainstalovat bezpečnostní ohrádku.

 

Zásuvky, kam ukládáte příbory, nože, otvíráky apod. zajistěte pojistkami. Na trhu jsou speciální zarážky, které malému dítěti zabrání zásuvku otevřít. Výhodná je tzv. „superpojistka“, kterou můžete použít na cokoli od lednice až po skříňku se sklem či s cédéčky.

 

Elektrické spotřebiče, které právě nepoužíváte, vytáhněte ze zásuvky. Šňůru nenechávejte volně viset, smotejte ji a odstraňte z dosahu.

 

Ubrus lze přichytit ke stolní desce kovovými sponami. Nevypadá to ovšem nejlépe, šikovné dítě si navíc s takovou sponou snadno poradí. Máte-li batole do tří let, bude asi lepší se ubrusu dočasně vzdát.

 

Ostré hrany nižšího nábytku, např. sektorových skříněk nebo konferenčního stolku, opatřete ochrannými rohy z měkkého plastu (k dostání např. v IKEA).

 

soutěž hora
Koberec
je bezpečný, sahá-li ode zdi ke zdi. Kusové koberce je možné zajistit proti posunutí speciální nalepovací podložkou, těžko ale zabráníme tomu, aby dítě o okraj koberce zakopávalo.

 

Elektrické zásuvky v celém bytě (!) zabezpečte kryty nebo zaslepte pojistnými zástrčkami.

 

Vanu vybavte protiskluzovou podložkou a úchytkou na držení. Elektrické přístroje (fén, holicí strojek) musí být v koupelně uloženy spolehlivě mimo dosah dítěte.

 

Nechráněné schody jsou často příčinou vážných úrazů. Spolehlivou ochranou je zábradlí, umístěné na jednom, případně na obou koncích schodiště a opatřené pojistkou proti otevření. Dobrou službu udělají protiskluzové pásky nalepené na okraj jednotlivých schodů.

 

Balkon lze zabezpečit instalováním mříže, skla, akrylátových desek nebo sítě; pro takové úpravy ovšem potřebujete souhlas majitele domu. Balkonové zábradlí by mělo být vysoké nejméně 80 cm. Jsou–li jednotlivé příčky od sebe natolik vzdálené, že dítě mezi nimi prostrčí hlavu, nebo jsou-li umístěné vodorovně (jako žebřík), je třeba zábradlí zevnitř pokrýt deskami nebo plachtovinou.

Reklama