Dominikovi se jeho největší přání již splnilo, když našel novou rodinu. Jeho tátou, ale zároveň kamarádem i vzorem, se stal Tomáš Slavata. Ten pořádá charitativní dětské triatlonové závody, které Nadační fond Albert podporuje. Přečtěte si Dominikův příběh.

Třináctiletý Dominik od sedmi let vyrůstal v Dětském domově ve Vysoké Peci. V roce 2010 se zúčastnil charitativního dětského závodu Albert triatlon tour (dnes Slavata triatlon tour) nejenom pro děti z dětských domovů, který podporuje Nadační fond Albert. V závodu získal první místo, což mu kromě velké radosti přineslo i možnost strávit týden s Tomášem Slavatou, autorem a organizátorem celé akce. A tím se mu nakonec převrátil život vzhůru nohama. Během soustředění se s Tomášem sblížili a ten začal malého Dominika brát na sportovní akce. Z jejich vztahu se nakonec vyklubalo velké přátelství.

Dominik

Sám na toto období rád vzpomíná: „Když jsem v Litoměřicích před šesti lety vyhrál své první kolo a po třech měsících jsem hned na to vyhrál zájezd do Itálie, věděl jsem, že bych se chtěl sportu věnovat i nadále. V Itálii jsme často jezdili na kolech a já byl poprvé večer v bazénu. Úplně jsem tehdy zapomněl, že mám narozeniny. Proto mě úplně dojalo, že pro mě měl Tomáš přichystaný narozeninový dárek.”

Vánoce v roce 2014 strávil již Dominik mimo dětský domov. Nebylo to úplně jednoduché, ale nakonec soud rozhodl tak, jak si Dominik přál.

Nakonec vše dobře dopadlo. Byl jsem radostí bez sebe. Poprvé jsme společně strávili Vánoce, dostal jsem super létající vrtulník, lego a oblečení na běhání a k tomu boty. Ale hlavní dárek pro mě byl, že jsem mohl být s Tomášem, jeho přítelkyní Pájou a  celou jeho rodinou,“ svěřuje se Dominik.

Díky dlouhodobé vzájemné spolupráci se tento sportovně nadaný romský kluk stal i tváří Nadačního fondu Albert.

Dominik

Položili jsme mu tři otázky:

Jaký sport máš nejraději?

Nejraději? Na to je jednouchá odpověď, kterou nyní všude opakuji. Triatlon. Baví mě běhat a plavat. Nejraději mám ale běh. Zdá se mi, že je to nejlehčí disciplína. Přes letní prázdniny s Tomášem trénuji i čtyřikrát týdně a uběhnu někdy třeba až 10 km za den.

Vidím, že je pro Tebe Tomáš Slavata velký vzor, jak ve sportu, tak v životě. Co by sis pro něj přál?

Přál bych mu pořádné auto, aby neměl neustále starosti s opravami starého. Pamatuji si, když jsme museli zrušit akci pro děti, protože se nám rozbilo. Tomáš z toho byl zklamaný a mne mrzelo, že jsem mu nemohl pomoct.

Dominik

A čeho bys chtěl v životě dosáhnout ty?

Když jsem byl malý, tak pro mě byl vždy vzorem fotbalista Lionel Messi. Teď je to ale Tomáš. Také bych si přál, abych mohl jednou tolik pomáhat a plnit dětem jejich sny. Líbí se mi, jak se snaží v životě něco změnit. V tom bych chtěl být stejný.

www.albert.cz

Reklama