Ale z docela jiného ranku je „dům na kolečkách“, mobilní dům postavený tzv. na klíč, pro který se ve světě vžilo pojmenování mobilhaus, u nás spíš německé mobilheim. Vlastní dům, často i bez stavebního povolení.
K čemu dům na kolečkách?
Některé mobilheimy, většinou ty levnější, vzhledem připomínají velký karavan. Oproti němu jsou však větší a mají sedlovou střechu. Jiné vypadají spíše jako malý domek nebo chata. U některých na první pohled ani nepoznáte, že je to dům na kolech.
Architekti považují lehké, levné stavby určené pro bydlení za správný vývojový trend. Většina mobilních domů na trhu je však koncipovaná spíš k přechodnému nebo rekreačnímu ubytování.
Protože mobilní dům není pevně spojen se zemí, a tudíž se nejedná o stavbu, nepotřebujete na něj stavební povolení. Zažádat si však o něj musíte v případě, pokud nemáte na pozemku zavedené inženýrské sítě (vodovod, kanalizace, plyn, elektrický proud) a nemáte možnost zajistit si pohyblivé, nadzemní přípojky.
Bydlení rychle a levně
Velkou předností mobilních domů je možnost rychle bydlet. Většina výrobců a prodejců dodává nové mobilní domy do dvou, maximálně tří měsíců, a to s kompletním vybavením. Pojízdné domky použité z bazaru můžete mít dokonce už za dva týdny.
Nevýhodou oproti klasickému domu mohou být o trochu vyšší náklady na vytápění a omezené rozměry. Velikost však lze obejít zkombinováním více mobilních domků pospojovaných dohromady.
- nejlevnější použité sezonní od 90 tisíc Kč
- nové sezonní od 180 tisíc Kč výš
- nové celoroční od 400 tisíc Kč
- velké luxusní za milion korun a více
Na financování se však nedá použít úvěr ze stavebního spoření, možný je ale leasing nebo spotřebitelský úvěr.
Domy na kolečkách se vyrábějí v délce od 4 do 15 metrů a v šířce od 2,5 do 5 metrů. Nejmenší plocha bývá kolem 30 metrů čtverečních. Uvnitř je obývací místnost s kuchyňským koutem, jedna nebo více ložnic a koupelna se záchodem. Vybavení odpovídá běžné domácnosti.
Dům vás přežije
Domy mívají dřevěnou konstrukci. Stěny jsou zvnějšku kryty lakovaným hliníkovým plechem nebo plastovými palubkami, zevnitř je tapetovaná překližka, sololit nebo jiný obkladový materiál. Mezi tím je 5–10 cm široká vrstva izolace. Vytápět je lze buď elektrickými přímotopy, plynovým nebo elektrickým ústředním topením či kamny na tuhá paliva.
Na rozdíl od karavanů mívají mobilní domy obvykle sedlovou střechu s okapy. Jako krytina slouží hliníkový nebo pozinkovaný plech, případně ocelové střešní tašky. Díky tomu do domků neteče a zaručuje jim to životnost 30 až 50 let.
Nehodí se na cesty
Na krátké vzdálenosti domek můžete přepravit po vlastní ose zapojený za traktor nebo silné auto s pohonem na čtyři kola.
Místo, kam domek „zaparkujete“, by mělo být rovné. U větších domů je vhodné povrch terénu zpevnit štěrkem nebo betonovými panely. Poté stačí dům podepřít (podložit) ve výšce kol.
Volný prostor pod úrovní podlahy lze zakrýt podestou.
Po „usazení“ je třeba domek připojit na inženýrské sítě, tedy elektřinu a vodu. Plyn lze čerpat i z propanbutanových lahví.
Některé typy mobilních domů je možné propojovat, což zvýší obytnou plochu. Dají se spojovat podélně, do tvaru písmene L nebo U, existují dokonce patrové mobilní domy.
Většina prodejců nabízí také dřevěné terasy nebo verandy se schůdky, které dodají mobilheimu zabydlenější ráz.
Výhody
- není třeba stavební povolení
- rychlá dodávka
- nízká cena
- nízké pojištění
- standardem je kompletní zařízení
- jednoduché stěhování
- minimální údržba
Nevýhody
- omezené rozměry
- větší spotřeba tepla
- obtížnější zabezpečení
- u některých levnějších modelů neatraktivní vzhled
Líbilo by se vám bydlení na kolečkách? Pořídili byste si takový dům místo bytu v paneláku nebo pro rekreaci?
Nový komentář
Komentáře
Když jsem to viděla poprvé, tak mi to přišlo celkem vtipné. Ale teď bydlíme v mobilním celoročním domě, protože to pro nás s manželem byla levná a rychlá cesta k vlastnímu bydlení. Mobilní dům máme od https://www.celorocnimobilnidomy.cz/ Byla jsem se dívat i v jejich výrobní hale před koupí. Dělají to vše velmi dobře. Dům je izolovaný, takže v zimně není problém vytopit a v létě tu není nějak hrozné vedro.
Ono to není zase tak špatné bydlení. Díval jsem se kolik mobilní dům stojí, a potom jsem se rozhodnul pro stavbu mobilního domu svépomocí. Nechal jsem si jen vyrobit kvalitní pevnou ocelovou konstrukci u firmy https://acthermstrojirenstvi.cz/oblast-cinnosti/
Nádhera. Takové mobilní domky se mi hrozně líbí. Nedávno jsem ale četla o takovém novém trendu, že lidé si k bydlení předělávají i takové ty přepravní kontejnery. To se mi taky docela líbí. Navíc co vím, tak ani nejsou tak drahé. U nás se dají sehnat třeba od https://www.profitexgroup.com/
Tady je tohle bydleni silene levny. Fakt bych to nechtela, ani za nic a uz vubec ne s ohledem na hurikany, tyhle ,,domy" je odnesou nekdy dost krute. Ale 2 jsem videla zevnitr a moc se mi tam libilo, dreveny podlahy, hezky reseny prostoty.
Jé, to chci!
JO hned - mam 3+1 . Deti za chvili odejdou a co ja s tim?
Prodam a zakoupim mobilni domecek. Jen mi nejak chybi ten pozemek......
succubus — #2 Znám rodinu, která prodala 5+1 a na parcelce si to nechala postavit. Paní mi říkala, že mají 5 dětí a všichni odešli, co by v tom bytě dělali. Fakt to mají moc pěkné. WC jim chodí čistit 2x měsíčně firma a nyní žádají povolení na studnu a septik. Stálo je to 970000,-Kč.
Při dnešních cenách jednoduchých, jednopodlažních domků bez podsklepení mi to přijde trochu mimo mísu. Na chvíli jsem o tom přemýšlela, že by to možná bylo i fajn, když se pořád stěhuju. Jenže samotná doprava takového domečku by vyšla minimálně na půlku jeho ceny a že jsem se přestěhovat letos stihla už třikrát
Líbí, zatím máme k rekreaci obytný přívěs, a ač už něco zažil, stále slouží. Tak uvidíme, třeba časem.
Že by to bylo zrovna za hubičku
Ale líbí
Mně se to náhodou moc líbí. Asi prodám byt, a jdu do toho. Chci na venkov, a na barák nemám...
To bych brala.
..kdyby mi někdo držel hlaveň u spánku