Čtenářka Eli.Emanuela již mnoho let sní o krásném domečku u lesa. A tak zvažuje pro a proti, které by takové bydlení přineslo...

Další čtenářkou, která přispěla k dnešnímu stěhovacímu tématu, je Eli.Emanuela. O domešku u lesa už dlouho sní...

Domeček či byt?

Již mnoho let sním o krásném domečku. Samostatně stojícím, s dostatečně velkou zahradou. Někde v klidné lokalitě, do lesa kousek. A realita? Bydlíme uprostřed města v bytě.
Téma stěhování u nás přichází na přetřes celkem často. Dům ve městě si dovolit nemůžeme, to je finančně mimo naše možnosti. Ani okrajové část města nepřichází v úvahu. Domy, na které bychom dostali hypotéku, jsou ve vesnicích. Hůře dostupných vesnicích. Takže často sumírujeme pro a proti:

  • - dojíždění - z vesnice bychom museli dojíždět, což při jednom autu (a jednom řidičském průkazu) není moc reálné. A najít vesnici, kde je ideální spojení s městem, je neskutečně těžké
  • - vybavenost - ať už má vesnice své výhody, není tam tolik možností jako ve městě. Máme tu divadla, kina, lékaře, nejrůznější druhy školek a škol, tisíce kroužků a organizací, které nabízí dětem snad všechno možné vyžití...
  • - příroda - do přírody musíme z města dojíždět, děti nejsou na zdravém vzduchu tolik, jako by byli na vesnici
  • - zahrada - jak krásné by bylo vypustit děti na zahradu a od plotny koukat, jak si tam spokojeně hrají... To v bytě, ke kterému nepatří ani pidizahrádečka, nehrozí. Jak ráda bych si na zahrádce něco pěstovala, přeci jen domácí zelenina a ovoce chutnají lépe než z obchodu.
  • - „jiný život“ - veškerý život na vesnicích, který jsem měla čest poznat, byl jiný než městský. Lidé víc drželi pospolu, pomáhali si, byli klidnější, přátelštější. V takové vesnici bych ráda žila. Ale vím, je to i o lidech, blbce lze potkat všude.
  • - rodina - všichni žijeme v jednom městě, kdybychom se odstěhovali, bylo by setkávání složitější a s přibývajícím stářím našich rodičů by k nám brzy nezvládli dojet
  • - a tak dále...

Ideální by bylo přestěhovat se do okrajové části města, tam bývá život jiný, více vesnický - více klidu, méně aut, lepší vzduch... Ale není to reálné.
Myslím si, že není až tak podstatné, jestli člověk žije ve městě či na vesnici. Důležitější je, aby měl domov, aby se tam, kde žije, cítil jako doma. Měli bychom se naučit být spokojení s tím, co máme, a ne se trápit, že něco mít nemůžeme.
A třeba se jednou zadaří a nějaký domeček na vesnici nebo aspoň na okraji města nakonec budeme mít. Kdoví. :)

S přáním pěkného dne,
Eli.Emanuela

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 18. ledna 2013: Cesta z města, cesta do města

  • Přestěhovala byste se z vesnice do města, nebo z města do vesnice?
  • Proč ano a proč ne?

Své příspěvky k tomuto tématu formou úvah a zkušeností zasílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže), a to nejpozději 18.1.2013 do 15.00 hodin. Příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu, tedy pokud chcete mít šanci na uveřejnění a tím i možnost získání pěkného dárku - balíčku ORIFLAME: denní krém ORIFLAME essentials Moisturising, oční gel ORIFLAME essentials, oční krém ORIFLAME eco beauty, který tu mám připravený pro jednu z přispěvatelek.

cenacenacena

 

Reklama