Domažlice a Chodsko byly oblíbeným cílem školních výletů. Ale že bych si z nich něco pamatovala? Leda tak šikmou věž, která byla samozřejmě raritou a upoutala mou dětskou pozornost.

To je asi tak vše. Dnes jsem měla pocit, jako bych v tomto půvabném městě byla poprvé, takže je to možná dobře a můžu se s vámi podělit o své dojmy. Nebojte se, nebudu vás nudit historickými fakty, ty si můžete přečíst v mnohem fundovanější podobě na internetu. Spíš to berte jako malou fotoreportáž ze „školního“ výletu po čtyřiceti (?) letech.

Na první pohled ospalé městečko. Pokud jste některá z vás z Domažlic, tak nic ve zlém. Přičítali jsme to aprílovému, poměrně chladnému počasí a samozřejmě poobědní siestě. Kdo by chtěl trávit čas venku, když se sluníčko ukázalo jen občas, déšť byl na spadnutí a teploty se pohybovaly kolem sedmi stupňů? Jedině turisté. Zato jsme měli město pěkně pro sebe. Škoda jen, že záběry krásných historických budov, uliček a zákoutí „kazila“ zaparkovaná auta. Jinak by byla idyla téměř autentická.

náměstí

Jádro města je na rozdíl od mnoha jiných úžasně zachovalé. Až na druhý konec náměstí, který hyzdí „moderní“ architektura. Naštěstí je náměstí natolik úzké, že tahle perla socialismu nestojí uprostřed, jak se povedlo třeba v Jihlavě.

náměstí

Věž, nebo také hláska, hlavní dominanta a rarita Domažlic, mě nezklamala. Nikdo ji nenarovnal.  Na věž v Pise sice nemá, ale nebuďme megalomani. Tahle je také moc krásná.

Chodský hrad

Tady jsou vůbec na válcovité věže zatíženi. Ta druhá, která se jako jediná zachovala z původního Chodského hradu, není o nic méně krásná.

Domažlice park

Pod hradem je upravená zahrada s dřevěnými plastikami, které jsem si, nevím proč, nevyfotila. Zato mě zaujaly „třešně“ obsypané sušenými plody

Altánek v parku

a prasárničky načmárané v parkovém altánku. Zřejmě oblíbené místo domažlické omladiny.   

Kamenné portály

Zbytky kamenných portálů. Dobře, že se nikomu nehodily do základů.

Domažlické uličky

Procházeli jsme tichými půvabnými uličkami,

domažlické uličky

s krásně opravenými historickými domy.

Domažlické uličky

V některých musí být radost bydlet. Až zmizí autentické středověké bláto a bude opravená dlažba.

Gotické okno

 Tohle gotické kamenné okno, ze kterého se asi hodně dlouho nikdo nepodíval, mě fascinuje.  

Podloubí na náměstí

Byla docela zima, a tak jsme dostali chuť zaplout do nějaké útulné kavárničky. Žel v podloubí byly všechny zavřené. Proč taky otvírat v neděli, když má každý kafe doma a koláč od maminky?

Ale přece jen jsme na jednu narazili. Venkovní cedule lákala na domácí štrůdl a pes byl vítán. Dokonce se majitelé nad ním rozplývali a ukázali nám fotky toho svého v mobilu.  

Příjemná tečka za hezkým výletem do Domažlic. Až bude tepleji, zajedeme i za Janem Sladkým Kozinou. Třeba do roka a do dne.

Pokud hodláte Domažlice navštívit dřív, mapu najdete ZDE

Další tipy na zajímavé jarní výlety:

Reklama