63f5e94b1945dobrazek.jpg
O mobilních telefonech značky Xiaomi slyšel již patrně každý, věděli jste však, že kromě smartphonů a chytrých hodinek, vyrábí Xiaomi i celou řadu chytrých zařízení pro domácnost, sport či mobilitu?

Společnost Xiaomi Corporation byla založena v roce 2010 a v současné době nabízí více než dva tisíce různých výrobků. Ty jsou navíc propojeny do uceleného ekosystému, kdy uživatelům stačí jedna aplikace, se kterou mohou ovládat celou chytrou domácnost.

Měli jsme možnost vyzpovídat Pekka Honkasala, Sales Managera Xiaomi, který v této pozici působí od roku 2021. Honkasalo byl odjakživa fascinován mobilními technologiemi a inovacemi a velmi rychle se z něj stal expert na produkty Xiaomi. V mobilním průmyslu se pohybuje již od roku 2017 a před nástupem do Xiaomi pracoval ve společnosti Huawei. Vystudoval strojní inženýrství a bakalářský titul v oboru průmyslového designu získal na Univerzitě aplikovaných věd v Turku.

Opravdu mi mohou nějaká chytrá zařízení ušetřit čas? Jak tedy vypadá péče o domácnost podle Xiaomi?

Chytrá zařízení uvolňují moderním lidem ruce na denní bázi. Robotický vysavač může uklízet automaticky nebo na dálku a vy tak můžete vždy přijít do domácnosti bez prachu.

Naše nejnovější produkty zahrnují výrobky pro domácí mazlíčky, které nabízejí čisté a čerstvé jídlo a vodu a mohou pomoci udržet chlupaté miláčky šťastné. Kuchyňské spotřebiče, jako je fritéza, se nejen snadno používají, ale obsahují také digitální knihu receptů pro všechny, kteří by rádi zlepšili své kuchařské dovednosti.

Řekl bych, že nejlepší věcí kromě univerzálnosti produktů obecně je možnost automatizovat chytrá zařízení pro různé scénáře, aniž byste museli mít znalosti kódování. Z aplikace Xiaomi Home App můžete automatizovat například domácí osvětlení, automatizovat zvlhčovače a čističky vzduchu, když malý senzor zaznamená určitou situaci.

63f5e7d99aa5eobrazek.jpg

Síťová chytrá zařízení Xiaomi lze také sdílet mezi ostatními členy domácnosti a děti se mohou podílet na domácích pracích, protože se z nich stává zábava a učení.

Množství různých AIoT produktů společnosti Xiaomi se pohybuje kolem dvou tisíců. Mezi ně patří veškerá chytrá zařízení, která se připojují k internetu, ale například i produkty pro osobní hygienu (zubní kartáčky, fény, zastřihovače vlasů a další koupelnová zařízení) a nástroje pro údržbu domácnosti (například šroubováky a vrtačky s baterií i bez ní, čidla teploty a vlhkosti).

Vnímáte nějaké rozdíly ve využívání domácích spotřebičů na evropském trhu v porovnání se zvyklostmi v Asii?

Malé kuchyňské spotřebiče jsou možná o něco populárnější na asijských trzích než v Evropě. My v Evropě jsme přeci jenom lehce konzervativnější. Přesto bych řekl, že evropští spotřebitelé stále více přijímají nové přístroje, které jim pomáhají v každodenní rutině. Jsme velmi nadšeni z přístrojů, které zlepšují zdraví a kvalitu života.

Máte nějaké poznatky o zákaznických preferencích barev domácích spotřebičů v Evropě a v Asii?  Liší se oblíbenost a preference barev na jednotlivých trzích?

U spotřebičů dáváme přednost dvěma hlavním barvám, a to bílé a černé. Většina věcí, které stojí na pultech, podlahách a deskách stolů, jsou bílé, čisté, elegantní a mají tak trochu severský design. Některé produkty jsou nabízeny také v černé barvě, například robotické vysavače a elektrické koloběžky. Je však celkem těžké říci, která z barev je více trendy, protože ne všechny přístroje jsou nabízeny v různých barvách.

63f5e844e6ff6obrazek.jpg

Jak si na českém trhu stojíte v kategorii péče o tělo a péče o zdraví? Máte poměrně širokou nabídku čističek vzduchu. Je to něco, co chcete více rozvíjet?

Čističky vzduchu mohou odstraňovat částice z dýchaného vzduchu a sledovat kvalitu vzduchu v domácnosti, jeho teplotu a vlhkost.

V souvislosti s uvedením nejnovější řady čističek vzduchu Air Purifier 4 jsme představili vlastní filtr Xiaomi, který lépe filtruje částice, je energeticky účinnější a tišší. Řekl bych, že vývoj směřuje k automatizovanějšímu způsobu, kdy uživatel může "umístit a zapomenout" a užívat si čistého vzduchu vyrobeného zařízením až do doby, než bude potřeba filtr vyměnit. Přidání několika dalších senzorů doplní kvalitu vzduchu v domácnosti a komfort bydlení.

I dnes se výběr liší pro různé potřeby, ať už se jedná o malé místnosti, byt nebo větší domácnosti a tomu odpovídající prostory k čištění a údržbě.

Jak vlastně mohu s takových chytrým vysavačem nebo čističkou vzduchu komunikovat? A co chytrá zařízení určená „jen“ pro domácí zábavu?

Domácí zábavu lze samozřejmě jednoduše popsat tak, že představíme televize a audioprodukty Xiaomi. Zařízení založená na systému Android TV a Chromecastu se snadno používají a jsou velmi všestranná, pokud jde o zábavu.

Domácí práce si ale určitě lze zpestřit hrou na používání úklidových přístrojů. Vynášení odpadků je stále něco, co člověk musí dělat sám, ale proč si nezpříjemnit udržování základní čistoty domácnosti s robotickými a tyčovými vysavači? Úklid s nimi je snadný a dle mého názoru i zábavný.

Pomocí aplikace Xiaomi Home App lze například automatizovat osvětlení třeba u fritézy Air Fryer. Když je pokrm hotový, žárovka může blikat určitou barvou, aby informovala náruživé hráče, aby si udělali pauzu od hry a šli se najíst.

Myslí společnost Xiaomi při výrobě výrobků pro chytrou domácnost i na ekologii?

Rozhodně ano! Mnoho zařízení je energeticky úsporných a lze je nastavit pomocí aplikace Xiaomi Home App tak, aby se v případě nečinnosti přepnuly do úsporného režimu. Všechna zařízení připojená k Wi-Fi lze vypnout na dálku, což pomáhá v šetření energií.

Materiály jsou vysoce kvalitní a životnost zařízení je dlouhá. Některá mohou čas od času potřebovat výměnu některých dílů, ale většinu našich výrobků lze udržovat kartáčováním a lehkým čištěním. Také zařízení, která mají možnosti nových funkcí, lze aktualizovat prostřednictvím internetu, takže je lze udržovat po mnoho let pouhým stisknutím tlačítka.

63f5e96cec311obrazek.jpg

Jaké produkty Xiaomi nejčastěji používáte ve své domácnosti Vy a proč?

Mezi mé nejoblíbenější předměty v současné době patří výrobky z oblasti úklidu, čištění vzduchu a dopravy. Mám zautomatizovaný každodenní úklid podlahy pomocí robotického vysavače a čistím vzduch v ložnici pomocí čističky vzduchu Air Purifier 4 Pro. Pomocí čističky mohu také sledovat teplotu v místnosti, a pokud čističku zkombinuji například s chytrým přímotopem od Xiaomi, mohu si nastavit, aby teplota v místnosti nikdy neklesla pod požadovanou úroveň.

V oblibě mám také Xiaomi AX3000 Mesh, abych měl kvalitní WiFi připojení pro všechna tato výše uvedená zařízení. Navíc je to skvělé i pro mé využití mimo kancelář a volný čas. Když už jsme u té domácí kanceláře, doma využívám profesionální 27" 4K monitor od Xiaomi. Pomocí jediného kabelu USB-C ho vždy připojím ke svému notebooku a bez problému pracuji i z pohodlí domova.

63f5e9a04aebeobrazek.jpg

Mám také tablet na čtení elektronických knih a sledování filmů a velmi často, když cestuji na místa, kde vím, že je velká obrazovka nebo projektor, si beru svůj Xiaomi TV Stick s vlastnoručně vybranými zábavními aplikacemi a užívám si streamovací služby i na cestách.

Na závěr „globální“ otázka. Jak si stojí Xiaomi globálně? Můžete nám přiblížit vývoj značky na trhu a jaké plány a cíle má firma do budoucna?

V průběhu let se neustále rozrůstáme a naše tempo nepolevuje. Spotřebitelé se stále více zajímají o přidávání dalších funkcí a kvality do svých kapesních zařízení, ale také o AIoT produkty, které jim usnadňují každodenní život. Chceme také budovat udržitelný růst prostřednictvím samotných zařízení, balicích materiálů i logistických řešení.