Řada lidí nechce být ve staří vytržena ze svého přirozeného prostředí. Umístění v pečovatelských domech odmítají, přestože jim doma hrozí bezprostřední nebezpečí. Pohyby, reakce a úsudek už totiž nejsou co dřív. Jejich děti tak musejí řešit, co s nepříjemnou situací a jak zamezit tomu, aby starší lidé přišli k úrazu.

„Dle řady výzkumů si více než 80 % seniorů přeje zůstat doma. Předem plánované změny bydlení jako příprava na stáří bohužel nejsou příliš časté. Většina lidí se spoléhá, že úpravy nebudou třeba nebo „se to nějak vyřeší“. S prodlužováním délky života se ale zvyšuje pravděpodobnost snížené soběstačnosti a tedy nutnost vhodných úprav bydlení. Včasnou úpravou bydlení výrazně zvyšujeme šani, že naši rodiče, ale i my samotní budeme moci prožít důstojné stáří ve vlastních domovech,“ komentuje poradkyně pro pečující Magdaléna Grünbecková z projektu Pečuj doma.

Prvotní úpravy

Je samozřejmě potřeba zvážit, zda není byt či dům zcela nevyhovující. V takovém případě by mělo přijít na přetřes stěhování, nemusí to být nutně do pečovatelského domu, ale například do menšího příbytku bez schodů apod. Jinak je potřeba se zaměřit na základní úpravy.

Základem je odstranit nástrahy, které by mohly bránit bezpečnému pohybu. To znamená například:

  • dát pryč sešlapané koberečky
  • umístit na riziková místa protiskluzové podložky
  • zbavit se vysokých prahů
  • odstranit vysoké police
  • zajistit starým lidem obuv s protiskluzovou podrážkou
  • nalepit na hrany schodů protiskluzové pásky
  • umístit na schodiště noční svítidlo
  • naistalovat osvětlení se snímači pohybu

Koupelna

Nejrizikovější místností je pro starší osoby podle Magdalény Grünbeckové koupelna. „Tam může nejčastěji dojít k úrazu například při pádu na kluzké podlaze, při vstupu do vany či sprchového koutu. Prvním opatřením souvisejícím s prevencí pádu jsou madla, protiskluzové dlaždice, vybudování sprchového koutu se spádovým odtokem bez vaničky a případně instalace sedáku do sprchy či vany,“ radí.

Spíše než vana, do které se špatně leze, je pro seniory vhodnější sprchový kout. Alternativou je také vana s dvířky. Tím senior nepřijde o možnost koupele. Někteří lidé uvítají také nástavec na wc, aby se jim lépe zvedalo. 

Kuchyň

A jak si počínat v kuchyni? Důležité je, aby měli senioři po ruce věci, které často používají. Snažte se je tedy přesvědčit, aby si zvykli na nové uspořádání kuchyňských potřeb, tak aby bylo vše na dosah ruky. Otevírací skříňky je dobré nahradit těmi posuvnými.

Starší lidé také často zapomínají. Například vypnout hořák při vaření. Proto je vhodné jim do domácnosti pořídit hlásič oxidu uhelnatého, popřípadě sporák vyměnit za elektrický. Utěrky by měly mít věšák ve větší vzdálenosti od sporáku, aby se zabránilo jejich nešťastnému vzplanutí. 

Obývací pokoj

V této místnosti je důležité zajistit dobrou průchodnost mezi jednotlivými kusy nábytku. Sedací souprava či křeslo by mělo mít vyšší sed.

Ložnice

Pohodlnější vstávání zajistí vyšší lůžko, tak aby osoba, která si na postel sedne, měla chodidla pevně položená na zemi. Nohy od kyčle by měly mít pravý úhel. To se dá vyřešit například vysokou matrací. Ta by měla mít snímatelný povrch, který se dá prát.

Další tipy

V zimě představuje pro seniory velké nebezpečí náledí. Řešením je opatřit jim na boty nesmeky.

Vychytávek, které mohou seniorům usnadnit život, a šetřit vaše nervy, je celá řada. Patří mezi ně například elastické tkaničky do bot, které není potřeba znovu zavazovat, navlékač ponožek, nástavec pro zvýšení postele, prkénko na krájení s protiskluzovými přísavkami apod. 

Více informací k úpravám bydlení a péče o seniory najdete na stránkách www.pecujdoma.cz nebo bezplatné poradenské lince 800 915 915. 

Čtěte také:

Reklama