Zvířátko v domácnosti je pro nás většinou potěšením a příjemným zpestřením každého dne. Jsou ale okamžiky, kdy nám náš mazlíček může kromě radosti přinést i nějakou tu starost. Počínaje otisky od špinavých tlapek na podlaze, a především v případě, když se od svých zvířecích kamarádů, nebo venku na procházce nakazí nějakým nepříjemným onemocněním.

Při snaze zbavit našeho mazlíčka problémů, může být jen krůček k nakažení ostatních - tentokrát už dvounohých členů rodiny.
Typů onemocnění je celá řada.
Počínaje parazity, které u zvířátek nejdeme především v kůži (blecha, klíště, dravčík) nebo trusu (škrkavka), přes různé infekční nemoci (záněty horních cest dýchacích, salmonelóza, chlamydiosa), alergie, svrab a plísně - ty jsou poměrně nejčastějším problémem.
Důležité je vědět, že většina těchto onemocnění je způsobena bakteriemi, virová onemocnění jsou u zvířat odlišná a na člověka většinou nepřenosná.

Není třeba se ale příliš znepokojovat. Nákaza člověka od zvířete není při dodržování správných hygienických pravidel až tak častým jevem.
Tím nejčastějším a snadno přenosným onemocněním jsou, jak už bylo uvedeno, různé druhy plísní, které se vytvářejí v srsti domácích zvířat.
Jejich léčbu zajistí veterinární lékař, ale prostředí, ve kterém zvířata žijí, je pak už na nás. Právě proto je nejlepší ochranou pravidelná údržba a čištění prostor, kde se zvířátko pohybuje.

Pro čištění těchto prostor se doporučují přípravky s obsahem chlóru, který všechny nežádoucí bakterie účinně zničí.
Nezapomínejte ale také na to, že zejména v domácnostech, kde s námi žijí zvířata, se mohou vyskytovat ve zvýšené míře mikroorganismy, které jsou zdrojem nebezpečných nemocí. Proto je při čištění potřeba dbát i na desinfekci.        

     
Reklama