Tropický skleník „Motýlí dům“ nenajdete pouze v německém Jansdorfu, ale také u nás. Český ráj tropických motýlů najdete asi 2 kilometry od Františkových Lázních v obci Žirovice. Návštěva stojí za to!

Motýlí dům

Když chlapec pozve svou dívku na sbírku motýlů, touží ji vlákat do svého pokojíku za docela jiným účelem. Žerty stranou! My vám chceme představit sbírku motýlů, kterou jen tak u někoho v pokoji neuvidíte. Najdete ji v tropickém skleníku: Motýlí dům.

Motýlí dům

Co v Motýlím domě najdete?

V jediném velkém prostoru skleníku spatří návštěvníci motýly, se kterými se běžně v naší přírodě nikdy nesetkají. Zastoupena je Afrika, jižní Amerika, jižní i východní Asie, Austrálie. „Teplo, vlhko a šumění křídel - to jsou většinou první dojmy návštěvníků skleníku. Od vajíčka po housenku, kuklu až po křehkého živého motýla se před návštěvníky odehrává celý cyklus života exotických motýlů v jejich přirozeném prostředí,“ slibují internetové stránky Motýlího domu.

Motýlí dům

Živí motýli jsou tu doplněni i rozsáhlou sbírkou preparovaných motýlů a z průvodních textů vyčtete zajímavosti z motýlího života. K zakoupení jsou nejen jednotlivé kusy preparovaných motýlů, ale můžete si sestavit celou vlastní sbírku!

Motýlí dům

Když se motýli líhnou a kuklí...

Některá motylária bývá uzavřena v období, kdy se motýlí líhnou či kuklí. „Chováme subtropické motýly, u kterých není žádné období klidu. Můžete nás tedy navštívit kdykoli podle otvírací doby a vždycky něco zajímavého uvidíte,“ sdělil nám Stanislav Macek, duchovní otec celého skleníku, který se chovu motýlů věnuje již přes třicet let.

Motýlí dům

Otevírací doba

duben, květen, září
pondělí zavřeno
úterý–pátek 13.00–17.00
sobota–neděle 10.00–17.00
červen, červenec, srpen
pondělí zavřeno
úterý–neděle 10.00–17.00
   

Kudy do Motýlího domu?

Obec Žirovice leží asi 2 kilometry od Františkových Lázní směrem k přírodní rezervaci SOOS. Vydáte-li se z Františkových Lázní pěšky, dovede vás až k Motýlímu domu červená turistická značka, cesta od vlakového nádraží trvá asi půl hodiny.

Motýlí dům

Vstupné

  • Dospělí: 60 korun
  • Děti: 20 korun

Větší skupiny návštěvníků je lépe ohlásit předem na telefonu: 354 543 558, nebo e-mailem motylidum@mujbox.cz. V Motýlím domě je povolené bez poplatku fotografovat i natáčet na kameru.

Čtěte také