susak

Pokud jste zastánkyněmi domácího kutilství a máte doma chlapa šikulu, nebo si dokonce sama zvládnete ledacos vyrobit, můžete se nechat inspirovat vychytávkou, kterou vyrobil můj tchán Jarek.

Výhoda? Když si něco uděláte doma s mužem sami, tak pak můžete nadávat jen sobě, až se to pokazí. A pokud budete tak pečliví, jako je můj tchán, tak si příliš často nadávat nebudete, protože jeho výrobky jsou tak precizní, že mnohonásobně přesluhují ty, které sjedou v nějaké továrně z pásu. Co pro vás mám dnes?

Stropní sušák na prádlo (podle Jaroslava Vykoupila)

Konkrétní postup výroby vám neprozradím, protože Jarek si doma sám vyrábí na ručním soustruhu i kolečka, ale z fotek snad bude pochopitelný princip, který je, podle mě, unikátní!

Ukotvení provazů

mechanismus

mechanismus

Na sušení je použit rošt z kovového (hliník, dural) rámu, do kterého je vypnutá šňůra. Rošt si můžete vyrobit přesně na míru do prostoru, kam bude určen a vzdálenost mezi šňůrami udělat také takovou, jaká vám vyhovuje. Doporučil bych 20 až 25 centimetrů.

Detail středových soukolí

soukolí

soukolí

Plynulost pojezdu roštu zajišťují dvě vodící tyče, které ale jen zajišťují polohu a nejsou s roštem nijak spojené. Pokud byste si mysleli, že o ně bude rošt drhnout, tak vás ujišťuji, že tomu tak není.

Díky soustavě kol a provazovému mechanizmu se rošt plný mokrého prádla snadno zdvihá do výšky.

Kladka k táhlu

kladka

Zastavení a zachycení roštu je možné také v libovolné výšce, jednoduchým omotáním konce provazu na dvousměrný kovový kolík, přichycený ke zdi.

Prádlo tedy věšíme tak, že se sjede roštem do úrovně pasu (podobně, jako byste věšeli prádlo třeba na sušák na balkoně, pověsí se všechno prádlo a rošt se zase vytáhne ke stropu.

Možnost uchycení roštu na nosné provazy

uchyt

Pokud rošt a kolečka zpracujete precizně, bude celek působit velice esteticky. Přesto je možné, kdyby vás náhodou rušil malinko industriální vzhled, celou podstropní část s provazy a kladkami zakrytovat třeba sádrokartonem. Každopádně, z hlediska oprav (které během mnoha let používání zatím nebyly potřeba) je dobré nechat mechanizmus přístupný.

Dva celkové pohledy: provazy a komplet

celek

celek

Kam dál?

Reklama