Sušíte ráda ovoce, houby... u nás doma je sušení na každoročním pořádku. Pořídili jsme si sice elektrický sušák (a při sušení masa je neocenitelným pomocníkem), ale nedáme dopustit na sušák z dílny manželčina tatínka Jarka. Maso na něm neusušíte, protože nejde o sušení „aktivní“, ale na ovoce a houby stačí dokonale.

Hlavní výhoda: Nezabere moc místa! V rozloženém stavu je jeden metr vysoký a šedesát centimetrů široký do všech stran. Nemáte tedy nikde po okně rozložené kilometry noviny ani plechy se sušenými plátky.

Sušák na houby a ovoce (podle Jaroslava Vykoupila)

Nejprve vás seznámím s konstrukcí sušáku. Sestává se ze dvou plastových tubusů, množství kovových jehlic, nožiček a několika držátek na jehlice. Ve složeném stavu zabere místo právě o velikosti těch dvou tubusů, protože všechny ostatní součásti jsou uvnitř.

Složený sušák

sušák

Tubus je každý jinak zakončený, spodní má vyvrtané úchyty na nožičky a na vrchní části spojovací prvek. Horní má spojovací prvek (viz obrázek níže) a ve vrchní části obvodové dírky na tyčky k ukotvení igelitu coby stříšky proti dešti (kdybyste sušili třeba v divočině na vandru, bez možnosti skrýt se někde v přístřeší).

Jednoduchý spojovací prvek (sešroubování)
Lze ale použít jen polovinu sušáku.

sušák

sušák

Jak jste si již jistě všimly, v tubusech jsou vyvrtané otvory. Slouží k uchycení jehel s plátky ovoce. Otvory jsou ve dvanácti řadách po čtyřech, vždy dva a dva proti sobě. Jsou také vrtané mírně zešikma (pod úhlem 5°). Nová řada je vždy o 45° po obvodě tubusu otočena, aby nedocházelo k nasychání sušeného ovoce či hub v řadách nad sebou na sebe - získáte tak zkrátka více místa.

Umístění otvorů (a jehel) v tubusu

sušák

A samozřejmě jehly. Jehly mají 32 centimetrů (tubus je o něco málo delší, aby se do něj daly jehly uschovat), jsou vyrobeny z nerezového drátu 1,5 mm silného a na jednom konci zabroušené do špice s drobně zakulaceným hrotem. K jehlám patří také hliníkové držátko, ve kterém je vyvrtaný na ose otvor o průměru 1,6 mm a hloubce 1,5 cm. Jehel je celkem 96 kusů.

Jehly a držátka

sušák

sušák

sušák

Sušák v akci

Na následujících několika fotkách vidíte, jak správně na tomto sušáku sušit. A opět připomínám nespornou výhodu - totiž velké množství usušených hub či ovoce na poměrně malém místě. My jsme nasbírali na sušení houby, ale nepřálo nám mnoho štěstí, tak jen ilustračně na jedné jehle. Obdobně lze zaplnit celý sušák...

Houby (pokrájené na plátky) napichujte jako na špíz, ale tak, aby se sebe nedotýkaly

Houby napichujte jako na špíz, ale tak, aby se sebe nedotýkaly

Pod sušák si rozložte noviny (při sušení odpadávají drobné nečistoty a červíci). Nasazujte jehly od spodní části sušáku a postupujte nahoru. Na snímku vidíte několik prázdných nasazených jehel pro představu, jak zapichování jehel do tubusu funguje.

Kam dál?

Reklama