Na úkoly ho pozitivně nalaďte

První velkou chybou je snižovat před dítětem důležitost domácích úkolů a prohlašovat, že učit by se mělo hlavně ve škole. Jenže je to omyl. Úkoly nejsou látka, kterou by vyučující ve škole nestihl probrat. Slouží k procvičování učiva, aby došlo k jeho zapamatování a zakódování.

„Od první třídy se ke školním povinnostem snažím přistupovat pozitivně. O škole mluvíme jako o místu, kde má náš syn možnost dozvědět se spoustu věcí. A taky o tom vždycky odpoledne mluvíme, co nového se dozvěděl, co ho bavilo, nebo co by chtěl zlepšit. Až pak jdeme na úkoly. Je to taková naše pravidelná pětiminutovka, která ho na školní povinnosti namotivuje. Ale to víte, že má i dny, kdy se mu nechce povídat si ani dělat úkoly,“ svěřuje se Ivana, maminka devítiletého Ondřeje.

hom.jpg
Foto: Shutterstock

Vychytejte správný čas

„Úkoly udělat hned po příchodu ze školy a pak mít klid. Tohle krédo jsem se snažila vštípit i naší dceři. Jenže to neslavilo úspěch. Odmítala pustit se práce, a když už jsem ji donutila, dělala mraky chyb. Došla mi s ní trpělivost, ať si dělá úkoly, kdy chce. Jenže to samozřejmě dopadlo taky špatně. Dokopala se k nim teprve po večeři, kdy už byla znovu unavená. Nakonec pomohlo zvolit zlatou střední cestu. Dám jí hodinu na oddych, pak otevře sešity. Každý den v šest hodin, přes to nejede vlak. Zpočátku měla řeči. Po dvou, třech týdnech už neprotestovala. A funguje to skvěle, nemusím vše říkat tisíckrát,“ popisuje Petra, maminka jedenáctileté Natálie.

S tímto postupem souhlasí i odborníci. Dítě by si mělo vybrat čas, který mu pro plnění úkolů vyhovuje nejvíc. Někdo to zvládne hned po škole a pak má klid, jiný potřebuje po vyučování chvíli na oddych. Ale až na večer by úkoly neměl nechávat nikdo.

Ať ho nic neruší

Na práci, stejně jako na učení a domácí úkoly, je potřeba klid. Aby se dítě mohlo soustředit, odstraňte všechny rušivé elementy. V pokoji by neměla hrát televize, rádio ani by tam neměl hlučet další člen domácnosti. A už vůbec by školák neměl mít po ruce mobilní telefon. Dobré také je, aby odcházel na „své pracovní místo“ spokojený, tedy najedený a napitý.

„Máme malý byt. V obýváku s kuchyní vařím a manžel sleduje televizi, v pokojíčku se děti zase dohadují a dělají si naschvály. Tak jsem z ložnice vyhodila svou toaletní skříňku a dala místo ní psací stůl. Kdo zrovna dělá něco do školy, zavře se tam. Dcerám se díky tomu smrskla doba strávená nad úkoly o polovinu. Jo, abych nezapomněla – starší dcera mi předtím musí odevzdat svůj mobilní telefon, který jí neustále pípá,“ dělí se o zkušenost Kateřina, maminka sedmileté a jedenáctileté dcery.

Učte ho samostatnosti

Máte plno jiné práce, než sedět se svým školákem hodinu nad jeho úkoly? Tak to nedělejte. Mělo by na nich pracovat převážně samo, s vaší dopomocí. Přečtěte si spolu s ním zadání, ujistěte se, že mu rozumí, případně dohlédněte na vypracování prvního příkladu. Další ať už dělá samostatně.

„Pomáhat víc vede k problémům, děti jsou méně samostatné, myslí si, že bez pomoci by úkol nezvládly. Samostatné zvládání problémů je jedním z ukazatelů úspěšnosti,“ vysvětlují rodičům odborníci z Pedagogicko psychologické poradny v Semilech.

Přišla na to i Eva, maminka devítiletého Honzíka: „Fungovalo to u nás tak, že jsem nad ním seděla a pomalu mu diktovala i výsledky. Jinak bych tam s ním seděla hodinu! Dnes už vím, že hloupého dělal z lenosti. Já byla ale na pokraji zhroucení. Jednoho dne jsem řekla dost! Dnes si úkoly dělá víceméně sám. A celkem dobře. Ale to víte, že to taky zkoušel! Jenže když něco evidentně odfláknul, poslala jsem ho to udělat znovu. Takže ho to brzy přešlo a snaží se udělat to napoprvé. Jedině tak stihne oblíbenou pohádku.“

Ale pozor, jak kritiku a upozorňování na chyby podáte. Můžete dítě demotivovat. „Zaujměte opačný přístup. Podívejte se, co je v úkolu správně či hezky uděláno, a za to dítě pochvalte. Na chyby se ho snažte navést, aby si je našel a opravil. Snažte se nepoužívat slova jako chyba, špatně,“ radí pedagogové ze Studijního centra Basic.

Zdroj informací: Pedagogicko psychologická poradna v Semilech, Studijní centrum Basic, dotázané maminky

Čtěte také:

Reklama