Zdroj: YouTube

Proč nepovažujete za správné dávat dětem domácí úkoly?
Je důležité vědět, že vymáhat vypracování domácích úkolů dle českého právního řádu nelze. Není možné ve škole zadat úkol, říct, že musí být vypracován doma po vyučování, a pak trestat, pokud není splněn. Pravomoci učitele končí vyučováním. Učitel nemůže rozhodovat o tom, co bude žák nebo student dělat ve svém volném čase. Přesto je samozřejmě možné za určitých podmínek práci na doma zadat.

Za jakých podmínek by podle Vás učitelé domácí úkoly zadávat mohli nebo měli? 
Učitel musí vždy myslet na dobrý vztah žáků k učivu. Je dobré je motivovat, inspirovat, zaujmout natolik, že se i doma sami chtějí učivem zabývat. Není to těžké, pokud má učitel v zásobě pestré metody a zdroje informací. A pokud má také sám o učivo přirozený zájem. Někdy stačí položit pár podnětných otázek, jindy ukázat zajímavý web, hru nebo aktivitu. Na každou věc se chytí někdo jiný. Problém nastane vždy, když se pracuje pod hrozbou špatné známky. Takový úkol bude většina žáků brát prostě jako povinnost, radost z učení se pravděpodobně vytratí. Ti, kteří nemají rádi nátlak, nebo mají z domova nějakou zátěž, budou takové úkoly bojkotovat. A je zaděláno na konflikt. Myslet si, že hrozbou někoho donutím získat vztah ke vzdělání, je mýtus.

obrazek.jpg
Foto: Se souhlasem Štěpánky Cimlové

Učitelé argumentují tím, že děti si učivo prostřednictvím domácích úkolů více vštípí. Co si o tom myslíte? Jak jinak by si mohli žáci učivo vštípit? 
Hlavním úkolem učitele v dnešní informacemi přehlcené době je pomoci žákům najít vztah ke vzdělávání. Škola dá základ, ale to už dnes nestačí. Pokud někoho drilujete třeba 5 let proti jeho vůli, metodou, která mu nevyhovuje, donutíte ho pod hrozbou trestu dřít i doma, tak ho možná skutečně něco naučíte. Dáte mu ale maximálně těch 5 let, protože jakmile přestanete tlačit, žák přestane pracovat a možná bude mít k učení i aktivní odpor. Obrovskou výhodu pak bude mít žák, kterému jeho učitel dal svobodu. Nechal ho najít metody, které mu vyhovují, a témata, která ho zajímají. Žák díky tomu pak zažil ve škole úspěch, má se vzděláním spojené samé dobré pocity a bude se chtít tím pádem i dál vzdělávat sám. Ve výsledku tak dojde dál, než ten, který vydržel pouhých 5 let, a to ještě z donucení.

Měli by se podle vás dětem, co se učiva týče, věnovat i rodiče? 
Rodiče nikdy nic nezkazí tím, když se budou zajímat o to, co dítě zažívá, čím se zabývá, co ho baví, nebaví a proč. Když dítě něco zajímá, je dnes spousta možností, jak se tím zabývat s ním. Můžete využít internet, knížky, zoologické zahrady, muzea a další instituce nebo jednoduše život a přírodu. Rodiče by si každopádně měli pohlídat, kdo a jak ve škole působí na jejich dítě. Jak s ním mluví, jestli ho neponižuje, zbytečně nestresuje a jaká atmosféra ve škole obecně panuje. Dnes je vědecky dokázáno, že učení nejlépe funguje, když se dítě cítí bezpečně, klidně, zkrátka když jsou ošetřeny emoce. Proto by rodiče daleko více než nějaké konkrétní učivo měli řešit psychickou pohodu svých dětí. Když je pohoda, učivo přijde samo.

Máte zkušenost i se školstvím v některých jiných státech. Tam žáci úkoly nedělají?
Ve vyspělých státech se obecně upouští od přetěžování učivem na prvním stupni. I k nám už doléhají snahy například o plošné zrušení známkování, což je dobře. Na první stupeň nepatří dril, děti nemají ještě vyvinutý smysl pro povinnost. Naopak mají extrémní chuť objevovat svět přirozeně a úkolem školy je tuto vlastnost jednoduše nezahubit. Osobní zkušenost mám se středním školstvím v Kanadě, kde je naopak úkolů poměrně dost. Ale jsou to v drtivé většině projekty, eseje, úvahy nebo jiná vlastní tvorba. Jejich rozpis je jasný na celé pololetí dopředu, nikdy nejde o úkoly ze dne na den. Nejen, že vás takové úkoly skutečně rozvíjí, ale máte navíc i flexibilitu v organizaci svého času. Důležité je také říct, že máte na pololetí vždy jen 4 předměty, které jsou ve velké míře volitelné.

blobid0.png
Foto: Se souhlasem Štěpánky Cimlové

Co ještě považujete v našem školství za zásadní přežitek a hodno změny? A proč?
Největší přežitek je jakékoliv trestání chyb, například způsobem srážení bodů nebo celých stupňů za chybu. Přitom stačí logiku otočit a hned to vypadá lépe – známkovat za počet správných odpovědí. Velmi málo se pracuje se sebehodnocením, s vzájemným hodnocením a zpětnou vazbou. Vždy by mělo být možné chybu opravit. Kde jinde, než ve škole? Dalším přežitkem je neustálý spěch. Učiva dnes již není tolik a učitelé mají povinnost respektovat potřeby žáků, tedy i různé tempo učení. Někdo potřebuje času méně, někdo více, to je normální. Není těžké připravit hodinu tak, aby si v ní každý něco našel a nikdo se nenudil. Prostě přinesete do hodiny různé nápady a dáte dětem vybrat. Systém to tak dokonce vyžaduje. Každý by si měl přečíst Rámcový vzdělávací program, dokument, který v roce 2007 nahradil osnovy a je pro školy a učitele závazný. Tam to všechno je, neříkám nic revolučního.

Označují vás, co se školství týče, za „Rebelku z TikToku“. Co je vaším cílem? A daří se to? 
Mým cílem je podpořit ty, kteří mají smůlu na špatné učitele, a zažívají kvůli tomu ve škole neúspěch. Je obrovská škoda, když si schopný mladý člověk myslí, že je hloupý, jenom proto, že jeho učitel používá zastaralé, neodborné metody, nebo je vyloženě psychicky narušený. Proto se snažím na toxické praktiky učitelů upozornit, pojmenovat je a dodat odvahu žákům, studentům a jejich rodičům, aby se proti nim ozývali. Podle obrovského množství ohlasů vím, že se tak skutečně děje a jsem za to moc ráda. Mnozí špatní učitelé celé roky nedodržují Rámcový vzdělávací program a prochází jim to čistě jenom díky neinformovanosti jejich svěřenců. Z celého srdce doufám, že touto generací ona neinformovanost skončí. Moje videa mají běžně statisíce zhlédnutí, řada z nich přesáhla milion.

Ing. Štěpánka Cimlová má přes 15 let učitelské praxe ve státních a soukromých institucích. Zabývá individuální i skupinovou výukou dětí, dospívajících i dospělých. Specializuje se na angličtinu, ekonomii, informatiku, hudební nauku a hru na klavír. Působí ve školském managementu a má zkušenost se vzdělávacími systémy Česka, Kanady, USA, Francie a Indie. Na sociálních sítích, kde její provokativní videa sledují statisíce lidí, vystupuje pod pseudonymem Štěkánka.

Zdroj informací: rozhovor se Štěpánkou Cimlovou

Čtěte také: