Z čeho budeme mít dnes úkol? A jakou za něj zítra dostaneme známku? - Děsí se v duchu rodiče školáků, když odpoledne zasedají spolu s nimi k domácí přípravě do školy. Pro koho jsou vlastně domácí úkoly? Pro děti nebo pro rodiče?  

Sama to nevím
Také jste někdy zoufalá a nevíte si rady s požadavky učitelů na domácí přípravu a úkoly vašich ratolestí? Nejspíš na to jdete špatně, ale můžete v tom být i zcela nevinně.

Správný domácí úkol by měl procvičovat látku probranou ve škole a být rozsahem, časově i technicky v silách školáka. Pokud však některým z těchto požadavků neodpovídá, měli by rodiče zbystřit pozornost.

Někteří učitelé mívají snahu přenášet výuku na bedra rodičů, od kterých se pak požaduje, aby děti doučovali doma z toho, co se neprobralo ve škole, případně aby se sami aktivně podíleli na samotném úkolu. Od toho však rodiče nejsou, proto chodí děti do školy.  

Nedejte se!
V takovém případě je nejlepší po domluvě s ostatními rodiči vše ve vstřícném duchu vyřešit s dotyčným učitelem, případně ředitelem školy. Jinak budete odsouzeni ke studiu při zaměstnání, bloudění po internetu, vytváření počítačových prezentací, lepení krabiček z papíru, případně obšívání polštářků perličkovým stehem. Naštěstí v drtivé většině děti ve školách dostávají odpovídající domácí úkoly. 

Vaším rodičovským úkolem tedy je zjistit, zda dítě nějaké úkoly má, a vytvořit mu podmínky pro jejich vypracování a dohlédnout, jestli se tak skutečně stalo. A samozřejmě občas s něčím, co známe, poradit. Rozhodně však musí dítě dělat úlohu samo. Nenechejte se zmanipulovat k přejímání úkolů na svá bedra, kdy školák jen skromně sedí a skelně hledí a případně si dokonce i hraje, zatímco se rodič lopotí nad poloprázdným sešitem. 


Je to tvůj úkol!
Ideální práci odvede ten rodič, který své dítě naučí, jak k domácí přípravě přistupovat samostatně, a pak jen zkontroluje výsledek.

Učíte se doma s dětmi? Rozumíte školní látce, kterou nyní probírá mladší generace? Kontrolujete po dítěti, jak úlohu zvládlo, eventuálně ji vypracujete sama, abyste se nezdržovala a aby byl potomek učiteli lépe hodnocen?