BARCELONA – Faktem je, že domácnost se jednou za čas prostě uklidit musí. Hospodyňky přitom zřejmě nezastaví ani skutečnost, že si domácím úklidem mohou zadělat na velké problémy s dýcháním.

Podle španělských výzkumníků totiž domácí uklízení velmi zvyšuje možnost onemocnění astmatem.
Tím je postiženo na sto milionů lidí po celém světě.
Odborníci se při výzkumu zaměřili na vznik astmatu v různém prostředí.

"Zaručeně novým objevem je zjištění, že lidé jsou vystaveni riziku astmatu především při uklízení svých domů a bytů," uvedl Jan-Paul Zock z Barcelonského městského institutu lékařských výzkumů.
Upřesnil, že lidé uklízející mimo domov, například v kancelářích, jsou k astmatu náchylnější mnohem méně.
Riziko se opět zvyšuje pouze ve zdravotních zařízeních.
Podle Zocka, jehož výzkumu se zúčastnilo na čtyři a půl tisíce žen se základním vzděláním z okolí Barcelony, se u těch, které pracují jako uklízečky či domácí hospodyně na plný úvazek, vyskytuje respirační onemocnění ve dvanácti procentech ze všech případů nemocí z povolání, zatímco v ostatních zaměstnáních je to jen pět procent.

Počet lidí s astmatem se přitom každých deset let zvyšuje o polovinu.
"Je velice důležité, aby úklidové firmy své zaměstnance před negativními účinky jejich zaměstnání chránily všemi možnými prostředky. Stejně tak i hospodyňky by si měly uvědomit, že při vdechování chemikálií, mezi něž patří i čisticí přípravky, si mohou poškodit zdraví," řekl John Harvey z Britské plicní společnosti.
"Jediným způsobem, jak lze zdravotním problémům předcházet, jsou nezávadné výrobky, které zdravotní rizika snižují," dodal Zock, který varuje především před párou z pracích prášků, bělidel a dalších přípravků, ale hlavně jejich kombinací.