Chcete mít doma pračku, která za vás nejen vypere, ale ještě vám oznámí, že prádlo už je vypráno a že by tudíž chtělo, aby ho někdo pověsil? Pokud tedy nebude součástí pračky sušička, že?
Tak taková doba je tady :-))))!

Revoluce pod značkou Ariston: díky mikročipu budou pračky schopné rozeznat druh prádla a samy zvolit prací cyklus, zatímco chladničky nás budou informovat o datu doporučené spotřeby uložených potravin.

Společnost Merloni Elettrodomestici zaznamenala další prvenství - některé výrobky značky Ariston totiž vybavila technologiemi, které budou mít v následujících letech zásadní dopad na životní styl spotřebitelů.
Jedná se o identifikační technologii založenou na radiových frekvencích. Prostřednictvím mikročipů, které ostatně řada firem (například Benetton) do svých výrobků již montuje, mohou domácí spotřebiče číst informace na oděvech a potravinách a poskytovat spotřebitelům rady a pokyny týkající se optimálního použití.
Tento pokrok představuje značné výhody především pokud jde o úsporu času, snížení spotřeby i bezpečnost. Mnoho firem na celém světě již takovéto čipy používá. Jedná se o inteligentní štítky (tzv. smart tags), které jsou schopny zapamatovat si a dále předat data týkající se daného výrobku. To přináší řadu výhod v logistice a distribuci. Jedním z přínosů na straně spotřebitelů je, že nebudou muset stát dlouhé fronty v supermarketech.

Speciální čtečka (anténa přijímače) je schopna přímo identifikovat obsah nákupního vozíku a podle toho naúčtovat příslušnou částku k zaplacení. Podobně je tomu u domácích spotřebičů.
Anténa, která je schopna číst informace uvedené na štítcích na oblečení a potravinách, umožní značně zjednodušit celý proces praní. Řídící systém spotřebiče zpracuje obdržené informace a pro spotřebitele vydá příslušné zprávy zobrazené na nových barevných displejích, velkých jako satelitní navigátory.

Využití technologie smart-tag ve výrobcích Ariston je dalším krokem vpřed v rámci našeho programu inovace,“ říká předseda představenstva Vittorio Merloni. „V roce 1999 jsme byli první firmou, která představila domácí spotřebiče komunikující mezi sebou a připojitelné na internet. Dnes jsme první, kdo nabízí spotřebiče komunikující s okolím,“ dodal.

Například pračkám umožní smart tagy na oblečení zvolit nejvhodnější program pro daný druh prádla. Pokud se spolu v bubnu ocitnou látky, které není radno prát společně, například bílé a barevné prádlo, poradí displej spotřebiteli, které kusy prádla má vyndat, neboť jim hrozí nebezpečí poškození.
Tyto zprávy budou vypadat asi takto: „Dali jste dohromady vlnu a hedvábí. Raději vytvořte várku pouze z vlněných, nebo z hedvábných materiálů“.
Dali jste do pračky pouze jednu část vašeho nového dvoudílného kompletu – nejlepší je prát obě části společně!“
Dali jste do pračky své nové džíny; lepší je vyprat je napoprvé zvlášť“,
Tuto várku je třeba vyprat v cyklu odstraňování skvrn – správná dávka je polovina odměrky.

Displej na chladničkách ukáže, jaké potraviny jsou uvnitř, jaká je optimální teplota pro jejich uchování, datum jejich doporučené spotřeby, popis potravin a jejich nutriční hodnoty, jakož i možné recepty na přípravu jídel z těchto potravin. Spotřebitel si bude moci přečíst zprávy typu: „Snězte svůj jahodový jogurt – jeho trvanlivost vyprší zítra“, „Přesuňte kuře do oddílu masa“, „Návrh receptu: použijete-li své potraviny A, B a C, můžete udělat ovocný dort pro čtyři osoby. Chcete recept?“ „Na dnešním nákupu jste ušetřili XXX Euro“. Stejným způsobem budou moci trouby automaticky zvolit nejlepší program vaření: „Gratinované baklažány alla Mediterranea: rozmrazujte 8’, pečte v horkovzdušné troubě 5’, grilujte 10`“.

Prvním takovým případem byla spolupráce s MIT (Boston) a týmem Nicholase Negroponteho na projektu ‘Customer Intelligence’. Výsledkem bylo uvedení domácích spotřebičů připojitelných na internet. Jednou ze současných aktivit je spolupráce s polytechnickou univerzitou v Miláně na studii týkající se nových robotických technologií pro vývoj domácích spotřebičů přinášejících spotřebitelům významné výhody.

Příchod domácích spotřebičů schopných přemýšlet a komunikovat s okolím naplní předpovědi vědců MIT. Negroponte řekl již na začátku devadesátých let, že v budoucnosti budou všechny předměty obsahovat digitální systémy zajišťující jejich komunikaci a interakci s okolním světem.

Tak co, jak by se vám líbilo mít takový chytrý kousek doma????