V Ústavu péče o matku a dítě v pražském Podolí otevřeli Centrum vývojové péče. Putují sem miminka, která neměla zrovna snadný vstup do života a musela být ošetřována na jednotce intenzivní péče. MUDr. Sylvy Šebkové z resuscitačního oddělení jsme se zeptali, v čem bude výjimečné a co si myslí o riskování maminek při domácích porodech.

Pro která miminka je Centrum vývojové péče určeno?
Je určeno pro miminka, která po porodu potřebují resuscitační a intenzivní péči, jsou prenatálně ohrožená. Patří sem děti předčasně narozené, s různými vrozenými vadami, s nízkou porodní hmotností, při vícečetných těhotenstvích a tak dále. Jakmile už nevyžadují intenzivní a resuscitační péči, stěhujeme je právě do Centra vývojové péče. Pro děti, které si ještě nejsou schopné držet teplotu, jsou tu inkubátory. Máme zde dvacet čtyři lůžek a z toho šest pokojů, kde mohou být miminka s maminkami. Snažíme se co nejvíce individualizovat péči a zapojovat rodiče.

centrumpodoli

V čem spočívají výhody Centra?
Jak v prostoru, tak v tom, co se tu snažíme dělat. Chceme individualizovat péči. Aby dítě trávilo co nejvíce času s matkou a bylo kolem něj co nejméně rušivých momentů. Snažíme se, aby ošetřovatelská a lékařská péče přicházela v jednu dobu a v mezidobí děti měly co nejvíce klidu a co nejvíce odpočívaly. Chceme co nejvíce minimalizovat zvukové a světelné podněty. Zkrátka aby to pro ně bylo co nejvíce příjemné. Abychom se na ně dívali co nejvíce jako na děti, ne jako na pacienty.

Některé maminky si přesto na pobyt v porodnici stěžují a připadá jim málo osobní. Proto se rozhodují rodit raději doma.
Záleží vždy na osobnosti matky. Když můžu mluvit za sebe, protože mám za sebou dva porody, nikdy bych nebyla doma v klidu. Bez zajištěné péče o mně i dítě. Myslím si, že se proto dá vydržet i případné nepohodlí porodnice. Nikdy to netrvá dlouho. Maminky často zapomínají, že nejde jen o ně, ale také o to dítě. Nerozhodují jen za sebe, ale v tomto momentě i za dítě.

Takže asi nebudete zastánkyní porodů doma.
Pro mě jsou domácí porody jednoznačný hazard. A čím déle tuto práci dělám, tím více jsem o tom přesvědčená. Člověk nikdy neví, co se může stát a je to zbytečný risk.

mimino

Ženy, které se rozhodnou pro porod doma, často argumentují tím, že když probíhá těhotenství bez komplikací, není se ani u porodu čeho obávat. Je to tak?
Je to nesmysl, člověk nikdy neví, co bude v příští minutě. Neexistuje porod, o kterém by bylo možné dopředu říct, že bude bez komplikací. To nikdy nemůžete vědět.

Asi tedy ani v případě, kdy žena bude rodit poblíž porodnice…
To je asi stejné. Nikdy nevíte, jak se porod bude vyvíjet. Může jít o překotný porod, který vyžaduje akutní pomoc. A ta tam nebude. Při porodu se totiž může vyskytnout spousta komplikací, stran matky i dítěte. Matka může hodně krvácet, u dítěte se zase obáváme hlavně hypoxie, tedy že dojde z různých důvodů k nedostatku kyslíku a to dítě nebude porozeno včas a nedostane po porodu potřebnou péči. Rozhodují pak minuty. Asi šest až deset procent novorozenců potřebuje po porodu pomoc. Je otázka, zda matka, která se rozhodne rodit doma, bude v této rizikové skupině, nebo ne.

Čtěte také:

Reklama