domácí paštika

Chuť k výrobě domácí paštiky se mě drží už celkem dlouho. Vznikla asi ve stejné době jako touha vyrobit si vlastní šunku. I když jsem si bleskurychle zakoupila šunkovar, ještě jsem se k tomu samozřejmě nedostala. Paštika však o víkendu konečně vyzkoušena byla. A povedla se na jedničku s hvězdičkou, všichni testující hosté (hladoví chlapi po tenisovém turnaji) si pošmákli a po paštice se jen zaprášilo.

I když měla drobné vady na kráse, tak pouze kosmetické. Rozpadala se. Myslela jsem, že něco bylo špatně při výrobě, ale ne. Bylo to pouze tím, že paštiku jsme jedli zatepla, nestihla vychladnout a pořádně zatuhnout a propojit se. Kousek, který nám zůstal, jsme do druhého dne dali do lednice a na snídani už byla paštika klasického vzhledu - pevná, která se dala ukrojit a namazat.

Použila jsem minimum suroviny a nijak složitě jsem paštiku nedochucovala. Ale samozřejmě že si můžete hrát s kořením a nejrůznějšími přísadami. Tato nejjednodušší verze paštiky mě vyšla na 60 Kč (játra) + 45 Kč (bůček) + 8 Kč (smetana) + nějaké drobné za zbylé suroviny. To se přece vyplatí, ne?

Suroviny

1 kg vepřových jater
0,5 kg bůčku

anglická slanina nakrájená na plátky
sůl a pepř
100 ml smetany
2 hrsti sušených švestek
3 stroužky česneku

Postup

Játra i bůček nakrájíme na drobné kostičky, prosolíme a ochutíme čerstvě mletým pepřem. Důkladně promícháme a necháme do druhého dne v lednici.
Na druhý den dáme do trouby, vyhřáté na 200 °C a pečeme dokud játra nezměknou.

Vytáhneme z trouby, necháme vychladnout a rozmixujeme tyčovým mixérem. To, jestli směs umixujete dohladka, nebo necháte hrubější, je na vás. Já jsem vzala asi tři čtvrtě směsi a rozmixovala ji dohladka a zbytek nahrubo, aby v paštice byly velké kusy jater.

domácí paštika z pečených jater

Přidáme švestky, které jsme nasekali na menší kousky, a propasírovaný česnek. Nakonec promícháme spolu se smetanou. Kdo chce, může přidat i oblíbené bylinky, skvěle se hodí tymián.

Formu na srnčí hřbet vyložíme plátky anglické slaniny tak, aby se překrývaly. Do takto připravené formy potom nalijeme masovou směs a důkladně utlačíme a zarovnáme.

Paštiku vložíme do pekáče s vodou, která dosahuje do poloviny formy. Troubu zapneme na 160 °C a pečeme -vaříme 2 hodiny.

Důležité je nechat hotovou paštiku opravdu dobře vychladit. Nejprve navolno, poté v lednici. Jinak se paštika drolí a sype, nejde pěkně ukrojit.

Vynikajícím doplňkem k této paštice je podzimní čatní a chléb bez hnětení.

Dobrou chuť přeje elly.