ovesné mléko

Nejrůznější nápoje, které nahrazují mléko, jsou dnes in. Můžete si vypít ovesné, mandlové, sojové, kokosové a klidně i makové „mléko“. Všechny tyto druhy koupíte v obchodě. Ale víte, že si je můžete připravit i doma? Není na tom nic těžkého.

Já jsem až donedávna byla pohodlná. Oblíbila jsem si mandlový nápoj od Alpro, a ten jsem si přidávala do ranních smoothie a někdy i do kávy. Jenže se mi dostala do ruky skvělá knížka od britské foodblogerky Elly.

Když Ella Woodward začala zdravě vařit a založila svůj blog, pravděpodobně netušila, že se jednou stane slavnou autorkou úžasné kuchařské knihy. Knihy, která je plná zajímavých, chutných a zdravých receptů. Ella měla jídlo ráda už od dětství. Ale ne vždycky šlo o jídlo zdravé. Až vážné zdravotní problémy ji přiměly ke změně stravovacích návyků.

ovesné mléko

Ze svého jídelníčku úplně vyřadila maso, lepek, mléčné výrobky, cukry, chemicky ošetřené potraviny a konzervanty. Naopak do něj přidala ovoce a zeleninu, kterým se do té doby vyhýbala. Začala objevovat nové suroviny, nové způsoby úpravy potravin. Za velice krátkou dobu se objevily první úspěchy. Zdravotní problémy začaly mizet a dnes je Ella úplně zdravá.

Láká vás vyzkoušet Ellin jídelníček? Nahlédněte do její knihy od knihkupectví Knihy Dobrovský. Pro začátek na pár receptů se mnou…

Ovesné „mléko“

  • 120 g ovesných vloček
  • podle chuti asi 1 až 2 lžíce medu nebo javorového sirupu

Postup

Ovesné vločky namočte na půl hodiny do studené vody.

Po této době vločky sceďte, propláchněte a nechejte okapat. Vločky dejte do výkonného mixéru a přidejte 900 ml čerstvé vody. Mixujte půl minuty. Směs bude krémová, vločky rozsekané.

ovesné mléko

Rozmixovanou směs sceďte přes jemné sítko nebo plátno. Vymačkejte všechnu tekutinu a přelijte do sklenice, ve které budete ovesné mléko skladovat v lednici. Kdo chce, může ještě ochutit sladidlem a znova směs promixovat.

Ovesné mléko nemá žádnou velice výraznou chuť. Když jej mírně osladíte, je velice dobré a taky je skvělé jako tekutá složka do smoothies. Ihned jsem první litr otestovala na dětech, Toničce a její kamarádce Viktorce.

Z uvedených surovin připravíte zhruba litr ovesného mléka.

Dobrou chuť přeje Elly a Ella :-)

Lahodně s Ellou

Čtěte také

Reklama