ok

Kdo už jste letos zavařoval okurky? Vy, kdo se touto bohulibou činností zabýváte každoročně, máte jistě již svůj ozkoušený recept… i já. Letos mám ale inovaci. Taková aviváž…

Ve snaze udělat cosi dobrého pro rodinu a hlavně pro „Matyldu“ zmermomocnila jsem přítele Radka, aby od trhovce u silnice zakoupil nakládačky. Nechtěl.

„Máš dost starostí a ještě budeš nakládat z okurky? Není to nutné, ve finále vyjdou dráž než v krámě. Už máme plnou chodbu medu z pampelišek, rybízový marmelády, měsíčkový mastičky a dalších jedů,“ pravil…

Proti jedům jsem se ohradila a připomněla mu, jak mu ty jedy byly dobré, když kníkal maje natažený sval, a jak si lebedil, když jsem mu mnou omylem opařenou ruku ošetřila měsíčkovou mastičkou.

„Relaxuji u toho, Radku. Baví mě to a hlavně, takovýhle okurky, který jsou okořeněný snahou a dobrou vůlí, nekoupíš NIKDE!“

Je v tom, nutno dodat, u mě i jistá dávka nostalgie. Mám zafixováno, když jsem jako dítě usínala a máma zavařovala do noci okurky, bylo mi nádherně, protože jsem poslouchala, jak cinká sklenicemi, a do usínání se mi krásně vtírala nakyslá vůně láku. Navíc jsem byla jako dítě takový uzlíček nervů, který se bál tmy, a noci a usínání a vůbec všeho. Když byla „okurková sezona“, usínala jsem prostě s pocitem, že ještě někdo jiný nespí, a to mě uklidňovalo.

Mám tedy mnoho důvodů, proč převzít zavařovací štafetu.

Pravda, deset kilo okurek přišlo na dost přes třista korun, což se Radkovi zdálo hodně. I vysvětlila jsem mu, kterak je letos moc špatná úroda, díky neustálým dešťům, a jak jsou namnoze napadeny plísní.

„Tohle je miláčku možná poslední šance, jak je vůbec někde pořídit. Navíc podraží.

Hned po příjezdu jsem naběhla do obchodu zakoupit víčka a zavařovačky.

Je fakt, že pod dřezem harpagonsky skladuji každou závitovou sklenici a že jich je tam již tolik, že bych měla vystaráno na půlku života.

Nějakým řízením osudu k nim ale pokaždé během roku poztrácím závitová víčka, čili je stejně každý rok kupuji i se sklenicemi, čili sklenice jen bez úbytku úspěšně množím. Beru jako rituál, že když otevřu skříňku, abych si vyndala prášek do myčky, vyvalí se na mě několik tun skla. Nemohu je vyházet. CO KDYBY NÁHODOU!?

Zatímco Radek usnul spánkem spravedlivých, udělala jsem parádní lák a nacpala první pětikilovou várku okurek do pračky. Je to ideální způsob, jak je nemuset odrbávat kartáčkem. Prostě se pračka zapne na máchání a postará se sama.

oKrásně čisťoučké  jsem je vyjmula a jala se je skládat do sklenic. To mě strašně baví. Je nutné u toho vybírat různě velké, aby se jich co nejvíce vešlo, a zasouvat je hezky k sobě. Poslední malinká, zahnutá navrch, a další… k tomu jsem po oku sledovala Vraždy v Midsomeru.

Kolem jedné ráno mi začaly padat oči.

No co, dám vyprat dalších pět kilo a dodělám to ráno… řekla jsem si a nasoukala okurky do bubnu, zapnula jsem pračku a zaplula vedle Radka. Ani nevím, jak jsem usnula.

Probudil mě nahnědlý soused, zavilý hudebník, který už od osmi od rána trpělivě nacvičoval stále stejný rytmus na bicí. Patrně před domem. Nebo možná v obýváku, ale je to jedno, protože dům sousedů je moderně a prakticky vyletněný. Bez okenních tabulek.

Nade mnou stál Radek již oblečený.

„Udělal jsem snídani. Nesmíš se tak přepínat, pak ti to už vůbec nemyslí. Představ si, že jsi dala prát prádlo a opvůbec jsi si tam nedala prášek, ani aviváž, pralo se to ve studený a navíc jsi měla vypnuté ždímání. To by to prádlo vypadalo, kdybych si toho včas nevšiml!“

„?????!!!!!

Máme zavařeno pět kilo okurek.

Druhá várka těch zcvrklých, dehydrovaných, částečně rozmašírovaných, ale velice svěže po šeříku vonících chudinek skončila zdárně v popelnici.

 

Myslím, že ho miluji.

Reklama