Eva HurychováDomácí násilí je nejrozšířenějším násilím, které se vyskytuje. Je nejméně kontrolované a mnohdy i podceňované.

Domácí násilí nejsou běžné neshody. Domácí násilí znamená, že pod pohrůžkami, zastrašováním, vydíráním a případně i fyzickým útokem musíte ze strachu dělat to, co nechcete. Začíná často nenápadně a většinou se stále zhoršuje.

Na jakékoli násilí je nutné vždy pohlížet jako na trestný čin (trestní zákon § 215a).

Nenechávejte si tento problém pro sebe, mluvte o něm, a to nejen kvůli sobě. Mlčení napomáhá k podceňování tohoto závažného, celospolečenského fenoménu.

Mnoho obětí trpí syndromem týrané osoby, což narušuje její schopnosti vnímání a myšlení, s četnými dalšími zdravotními poruchami a potížemi. Dostat se z tohoto syndromu nejde naráz, někdy je to delší cesta krůček po krůčku. Zažila jsem to, proto budu vždy stát na straně obětí a pomáhat jim.

Svěřte se s problémy, které nejsou zanedbatelné, a nikdy nikomu nedovolte, aby jakýmkoli způsobem snížil vaši lidskou hodnotu a důstojnost.

Na pomoc dobře fungují intervenční centra a další organizace. Například proFem, BKB, Rosa a jiné. Můžete se též obracet na mě: evinaschranka@email.cz. Tato e-mailová adresa zaručuje naprostou diskrétnost, nemusíte se obávat. Dotazy je možné psát anonymně.

Důležitá zásada, kterou si, prosím, zapamatujte: Jestliže někdo nezvládne své chování, nikdy se za to neobviňujte, protože je to vždy jen jeho problém a nikdy váš. A to zcela ve všem.

Vaše Eva Hurychová

Autorka je zpěvačka a autorka známé knihy Řekla jsem ne tyranovi! Protože má sama trpkou životní zkušenost, rozhodla se pomáhat právě týraným ženám. Nejzajímavější dotazy ze schránky i jejich řešení si už brzy budete moci přečíst i na Žena-in.cz. Na stránkách pro vás chystáme i speciální Evinu schránku, kde se vám v nouzi pokusíme pomoci...

O Evě Hurychové se víc dočtete v našich článcích Hvězdy 80. let: Eva Hurychová už nezáří, ale zase zpívá a Včerejšek byl dnem ženských modřin a zlomenin.

Reklama