image.jpg
Foto: Shutterstock

Hlazení kočky snižuje hladinu stresu

Pokud jste se někdy večer uvelebili na gauči a hladili nebo drbali za ušima svoji kočku, jistě už víte, jak uklidňující účinek to může mít. Existují však i vědecké studie, které potvrzují, že fyzický kontakt s kočkou snižuje stres. Hlazení kočky nejenže snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, ale také může zvýšit hladinu takzvaného „hormonu lásky“ oxytocinu. "Jde o hormon sbližování, který se vylučuje při kojení a při sexu," říká doktorka Melanie Greenberg, klinická psycholožka a autorka knihy The Stress-Proof Brain. Podle ní může kontakt s kočkou také pomoci kompenzovat pocit osamělosti, který je pro organismus velmi stresující.

Kočky vás udržují v pohybu

Sice je nemusíte pravidelně venčit jako psy, i když mnohé kočky si zvykly vycházet se svými páníčky ven na vodítku, stejně vás udržují v pohybu. Už to, že váš mazlíček potřebuje stelivo, krmivo či očkování u veterináře, vás donutí vyrazit ven i tehdy, když se vám zrovna nechce. Role pečovatele případně chovatele prostě dává člověku smysl života a podněcuje ho k alespoň mírné aktivitě. Kočky si navíc rády hrají a při hře přirozeně uvítají vaši společnost. Vyzkoušejte takové hračky, které budou nutit k pohybu vás i vaši kočku. Koneckonců, nadváha neprospívá ani kočkám, ani lidem.

63f093863c5e8image.jpgFoto: Shutterstock

Vaše srdce bude díky vaší kočce zdravější

Studie z roku 2009 publikovaná v časopise Journal of Vascular and Interventional Neurology uvedla, že u osob, které sdílely domácnost s kočkou, byla zaznamenána nižší pravděpodobnost výskytu infarktu myokardu a mrtvice. Jak je to možné? Kočky totiž učí své páníčky správně relaxovat a jak již bylo uvedeno výše, zbavují je stresu. Důležité je i naše rozpoložení. Pokud máme radost a často se smějeme, cítíme se po všech stránkách lépe. A co si budeme povídat, kočičí lumpárny nás často spíše rozesmějí, než naštvou. 

Kočka vám zajistí lepší a zdravější spánek

Z určitých studií vyšlo najevo, že někteří majitelé koček mají v posteli mnohem raději svoji kočku než partnera. Je to sice zvláštní, ale předení koček je uklidňující a někdy funguje také jako ukolébavka. Kočka, která s vámi spí v posteli, vám navíc dodá pocit pohody a bezpečí, což výrazně zlepší kvalitu vašeho spánku. 

Kočka vám může zachránit život

Kočky mají schopnost vycítit nebezpečí. Trudy Guy, jejíž kocour Schnautzie dostal ocenění Purpurová tlapka, přiznala, že když mu bylo pouhých 6 měsíců, zachránil jí život. V noci jí vyskočil na hruď a tak dlouho jí klepal packou na nos, dokud se neprobudila. Tímto způsobem ji upozorňoval na únik plynu v koupelně. Hasiči jí později sdělili, že stačilo málo a dům by vyletěl do povětří. Buďte tedy vnímaví k tomu, co vám vaše kočka sděluje. Ne vždy si jen stěžuje, že ta konzerva s lososem byla příliš malá.

Zdroje informací: singlecare.com,catonsvillecatclinic.com, journals.sagepub.com, drmelaniegreenberg.com, ncbi.nlm.nih.gov, today.com, today.com