Máte doma psa, kočku nebo želvu? Není divu, člověk žije odedávna v kontaktu se zvířaty. Dříve byla zvířata spíše zdrojem obživy nebo pracovní silou. Dnes si lidé pořizují nejrůznější zvířátka především z citových důvodů. Domácí mazlíčky chováme pro potěšení našich dětí, ale i své vlastní. Přesto byste měli vědět, že vzhledem k těsnému kontaktu se zvířaty může vcelku snadno docházet i k předávání nejrůznějších infekčních onemocnění, říká se jim zoonózy.

kockZoonózy charakterizuje jeden společný znak. Přenosem na člověka infekční proces většinou končí, mezi lidmi se dále nešíří. Výjimka potvrzující pravidlo je jen jedna, ovšem dost znepokojující. Onemocní-li žena v průběhu těhotenství, ohrozí tím i nenarozené dítě. V takovém případě může dojít k poškození plodu, případně potratu nebo předčasnému porodu.

Pokud se budete snažit dodržovat určitá pravidla, riziko nákazy se minimalizuje. Díky tomu si dokonce i těhotné ženy můžou bez obav hrát se svými domácími mazlíčky. Komplikované to ale stále budou mít pacienti s oslabeným imunitním systémem, ti by měli zůstat krajně opatrní a zdrženliví vůči domácím zvířátkům. V současné době je známo asi 200 zoonóz.

V českých domácnostech se chovají nejen psi a kočky, ale také menší hlodavci (krysy, potkani, morčata, křečci), malé šelmy (fretky) nebo různé druhy ptáků. Riziko nákazy klesá u zvířat, která jsou striktně držena v bytě a nepohybují se volně venku. Na druhou stranu těžko vyloučíte možnost, že si domů neodnášíte již nakažené zvířátko. Nemusí jevit žádné známky choroby, jen jeho stolice, moč nebo sliny mohou být původcem infekce.

K nákaze může dojít přímo - pokousáním nebo poškrábání zvířetem. Nepřímo se nákaza šíří špatně umytýma rukama, kontaminovanou stravou nebo vodou, případně aerosolem při čištění zvířecích příbytků. Riziko představují i nakažená klíšťata vyndaná ze srsti své kočce nebo psovi.

K častým projevům zoonóz patří horečka, která obvykle bývá spojena s dalšími příznaky. Chcete vědět, které to jsou? Zajímá vás, jak zoonózám předcházet a jak je nejúspěšněji potlačovat? Stačí kliknout na stránky www.malypacient.cz

Reklama