Za okny je bílo, mrzne a zahrada odpočívá. Ještě uběhne hodně vody, než se na ní objeví první květy. Ale doma v teple už můžeme pomalu začít „zahradničit“ a připravovat se na jaro.

Pokojové květiny, přezimující muškáty, rychlené cibuloviny, které odkvetly, vyžadují naši péči. Hyacinty, bramboříky, vánoční hvězdy, nebo vánoční kaktusy, které se prodávaly o Vánocích, už zřejmě odkvetly. Není třeba je vyhazovat. Pokud jste se neunáhlily, přečtěte si, co s nimi. Klikněte na tento článek ZDE.

muškát

  • Pokojové rostliny

Většina „pokojovek“ stále ještě odpočívá, ale možná trpí nedostatkem světla. Přeneste je co nejblíže k oknu, ale zatím je ještě nehnojte a zalévejte velmi střídmě. Výjimku mají pouze květiny v místnostech, kde se teplota pohybuje nad dvacet stupňů Celsia. Odstraňujte průběžně zežloutlé a suché listy.

Čtěte také: Jak pečovat o pokojové rostliny v zimě?

  • Seřízněte muškáty a fuchsie

Ačkoliv se to nezdá, den se pomalu prodlužuje a na to reagují zazimované květiny (např. muškáty a fuchsie) zvýšeným růstem mladých listů. Většinou jsou bleďoučké s dlouhými řapíky, protože nemají dostatek živin a vytahují se za světlem. V tomto případě nesmíme být sentimentální a rostliny seřízneme o polovinu až o dvě třetiny. Jen tak si zajistíme budoucí bujný růst a košatost keříků. S řezem dlouho neváhejme, aby rostliny stačily zregenerovat a znova obrazit.

Truhlíky nebo květináče přemístíme co nejblíže k oknu, aby dostatek světla nastartoval růst. S mírným přihnojováním nebo přesazením počkáme až do února.

Vše potřebné o muškátech se dočtete v tomto článku ZDE

  • Dáváte přednost petúniím, lobelkám, nebo begoniím? Už můžeme začít s jejich výsevem.

Tyto druhy potřebují na vyklíčení více času. Pro zdárný růst jim dopřejte i dostatek tepla a vlhka. Po vyklíčení drobné rostlinky jen jemně roste. Zdá se vám to jako zdlouhavá „piplačka“? Jak se to vezme. Patříte-li mezi ženy, které taková činnost těší a berou ji jako příjemně strávený čas, květiny vám to určitě vrátí. Vlastnoručně vypěstované těší dvojnásob a za vaši péči vás odmění bohatou záplavou květů..

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama