stul.jpg

Foto: Unsplash

Přestože mnoho lidí tvrdí, že mít své pracovní místo doma není důležité, opak je pravdou. Výrazně lepších výsledků zajisté dosáhnete ve správném prostředí, nikoliv hrbící se třeba na gauči nebo v posteli. Na váš pracovní výkon má vliv nejen vybrané místo, ale také světlo nebo vhodný nábytek.

Základ domácí kanceláře
„Tím nejdůležitějším je výběr místa. Pokud disponujete dostatkem prostoru, je vhodné vyhradit si pro kancelář samostatné místo. Bydlíte-li v mini bytě, nezoufejte, bohatě postačí kousek plochy, kam se vám vejde stůl se židlí. Vhodné je vybírat prostor dál od postele či ložnice, která by vás mohla lákat k odpočinku. Stejně tak nemějte od pracovní stolu výhled na televizi,“ radí Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.cz. Prioritou je dobře osvětlený kout a ideálně rozprostření nábytku tak, abyste neseděly zády ke dveřím. Nezapomínejte ani na takové maličkosti, jako je dostatek zásuvek na lampičku a nabíječku počítače, případně tiskárny.

Pracovní stůl a židle by měly v první řadě plnit svou funkci a být praktické. Zapomeňte proto na obrázky z Pinterestu a nepodlehněte trendům. „Stůl by měl být zhruba ve výšce cca 75 centimetrů. Hloubka desky by pak měla být v rozmezí 60 až 90 cm, podle toho, zdali jen píšete na počítači nebo třeba musíte rýsovat. Vhodné je, pokud jde stůl například polohovat,“ dodává Meyer.

Židle je velmi důležitým prvkem celé pracovny. Pokud v pracovně trávíte až osm hodin denně, věřte, že si vaše záda žádají kvalitní a zdravé posezení. Kancelářská židle by měla být polohovatelná, na kolečkách a s opěrkami na ruce a hlavu. Do tohoto kusu nábytku se rozhodně nebojte zainvestovat. Zdraví by mělo být totiž na prvním místě.

Kromě toho, že by měla být pracovna na přirozeném světle (nejlépe u okna), nezapomínejte ani na kvalitní osvětlení. Stropního osvětlení určitě doplňte o lampu na pracovní stůl anebo vedle něj. Opět zapomeňte na stylový doplněk a raději vybírejte takovou, která bude plnit svou funkci. Zásadní je také světlo. „Teplejší tóny vás opravdu k práci příliš nenabudí. Ideální volbou je taková barva, která se bude nejvíce přibližovat dennímu světlu. Denní bílá barva podpoří soustředění a neunaví oči. Jednou z výhod je i to, že když se občas při práci podíváte z okna, nebude vám pak dlouho trvat si zvyknout na světlo v místnosti,“ radí realitní makléř Jan Chundela.

Domácí kancelář by samozřejmě neměla být strohým a neútulným místem. Naopak, musí vás motivovat k práci a výkonům. Vybavte se takovými technickými pomůckami jako je tiskárna, ale nezapomínejte ani například na nástěnku, kterou budete mít v úrovni očí, šanony, úložné prostory na dokumenty a poznámky.

Reklama