A nejednou jsem tam objevila něco vskutku zajímavého. Jako teď naposled Feng šuej doma od Giny Lazenby. I když mám doma několik knih na toto téma, v mysli jsem si říkala, že není špatné prostudovat si další náhled na toto dávné vědění…

5f157c3c5aff5obrazek.png
Foto: Shutterstock

Poutavý byl již úvod, z kterého si nyní dovolí pro vás citovat: Nejjednodušší způsob, jak porozumět feng šuej, je chápat jej jako intuitivní reakci lidí na prostor. To je zatím nejlepší a přitom nejjasnější definice, jakou jsem četla.

Podle Giny vše ve vesmíru je jen energie kmitající na různých frekvencích - některou lze spatřit a některou ne. Energie neboli qi plyne domovy jako neviditelný život a to, o co se feng šuej snaží, je zajistit, aby se tato energie stále udržovala na vysoké úrovni a proudila tempem prospěšným vašemu zdraví.

Z mého pohledu skvělá vysvětlivka známého a oblíbeného pojmu feng šuej, který se možná mnohým může zdát jako pavěda či šarlatánství… Ale je to jen na vás a na úhlu pohledu, jakým chcete vidět svět.

Co mě v této knížce dále přišlo tak zajímavé, bylo psaní o domácí kanceláři. Pokud se jedná o mou osobu, je to jasné, jsem schopná doma na spoustu věcí přijít, tvořit z látek, přírodnin nebo pracovat na výzdobě čehokoliv, ale věnovat se psaní nebo mé kancelářské profesi, to je pro mě nemožné… V době karantény jsem byla k tomu donucena, kancelář jsme měli zavřenou, ale bylo to neskutečně náročné a doslova nepříjemné.

Možná je to tím, že máme malý domek, ve kterém nelze zřídit samostatnou kancelář, či se doma nejsem schopná přepnout do pracovního levelu - těžko říci. Každopádně v kapitole o domácí kanceláři jsem musela souznít s následujícím - práce z domova vám může na chvíli navodit opravdový pocit volnosti, ale na druhou stranu se vystavujete nebezpečí, že váš domov přestane plnit funkci zázemí, do jehož ústraní se stáhnete ke konci každého pracovního dne.
Ne všichni to ale vnímají stejně, a je to v pořádku.

Staré učení feng šuej pomáhá zajistit dobrý pocit a správné proudění energie i v domácích pracovnách, které se budou zřejmě v dalších letech stále více budovat.

Jako nejdůležitější fakt je potřeba vytvořit si nestresové prostředí tak, že využijete správně prostor a určíte si pevné meze místa, kde se pracuje. Nejlepší je samostatná místnost, kterou můžete zavřít, a tím ukončit pracovní prostor, který dále nebude narušovat váš osobní život.

5f157ccedbc22obrazek.png
Foto: Shutterstock

Podle feng šuej je takovým prostorem místnost či místo poblíž hlavního vchodu, vyjadřuje se tak silný vztah s okolním světem a zaručuje to, že nebudou pracovní návštěvy zasahovat do vašeho soukromí. Doporučuje se místnost s dřevěnou podlahou a výhledem do zahrady.

Tipy pro domácí pracovnu podle Giny Lazenby:

 • Uspořádaná pracovna posiluje.
 • Domácí kancelář mějte vždy uklizenou, jelikož neuspořádané prostředí ruší vaši schopnost uvažovat jasně.
 • Udržujte v místnosti svěžest, denně odstraňujte odpad, nedovolíte tak stagnaci, aby se hromadila.
 • Ujistěte se, že můžete svou domácí kancelář na konci každého dne zavřít.
 • Kontrolujte, zda vše funguje, opravy je potřeba provádět hned, jak se cosi rozbije.
 • Tam, kde je to možné, použijte v domácí kanceláři přírodní materiály.
 • Pořiďte si čistící rostliny - mexický pryšec, zelenec nebo tlustici dejte vedle elektrických spotřebičů, aby působily proti oslabujícím elektromagnetickým výbojům, skvělé je také přidat čistič vzduchu.
 • Z nábytku použijte pokud možno čtvercový, je nejlepší pro přijímání rozhodnutí a pro řešení finančních záležitostí (ovály, kruhy a křivky jsou nejlepší pro tvořivé myšlení).
 • Pozice pracovního stolu významně ovlivňuje správný tok energií, snažte se mít za sebou spíše plnou zeď než okno nebo otevřený průchod.
 • Je dobré mít správný výhled na dveře, ale není pozitivní sedět přímo naproti nim.
 • Životně důležité je pak podle feng šuej hlídat, aby na vás nebyly namířené žádné ostré hrany.
Po přečtení kapitoly o domácích pracovnách naprosto chápu, proč se mi v tom mém domově nedaří pracovat, můj domov je zkrátka malé místo pro náš klid, uvolnění, snění, povalování se i tvoření všeho možného a práce se do něj jednoduše už nevejde…

Prostředí, v němž žijete, ovlivní, čím se stanete. Domov je výzvou, příležitostí i nasměrováním vašeho života
  Gina Lazenby.

Reklama