Preventivní prohlídky u lékařů stále pro většinu Čechů nejsou samozřejmostí v péči o zdraví. Jako důvod uvádějí velké pracovní vytížení a nedostatek času. K lékaři se tak odhodlají až tehdy, když je zdravotní obtíže již výrazně omezují. Takový přístup však často znamená obrovská zdravotní rizika, a pokud se objeví vážná nemoc, může být její léčba i značně finančně náročná. Novým trendem v péči o zdraví je domácí diagnostika, která podá základní informace o zdravotním stavu rychle, spolehlivě a kdykoli v pohodlí domova.

Hartmann

Díky domácí diagnostice tak mohou prověřit svůj zdravotní stav i lidé, kteří by si jinak na preventivní prohlídku u lékaře neudělali čas. Kromě teploměrů a tlakoměrů si své místo v domácích lékárničkách hledají také jednorázové diagnostické testy, které dokáží například rozlišit bakteriální a virové onemocnění, zjistit přítomnost bakterie Helicobacter pylori, zvýšení hladiny cholesterolu, koncentraci spermií ve spermatu, alergii, celiakii, borélii z klíštěte, zánět močových cest, nedostatek železa či okultní krvácení do stolice.

„Výhodou domácích testů je především rychlost a spolehlivost. Jejich vyhodnocení se pohybuje v řádech několika minut a provedení je velmi jednoduché, takže jej zvládne opravdu každý. Díky tomu mají lidé možnost včas odhalit případný zdravotní problém a začít jej společně se svým lékařem aktivně řešit,“ říká Markéta Pilná, produktová manažerka společnosti HARTMANN – RICO, která v loňském roce domácí diagnostické testy na trh uvedla.

Hartmann

Produkty domácí diagnostiky nenahrazují lékařskou péči, ale jsou jejím doplňkem. Proto je pozitivně vnímají i samotní lékaři: „Největším přínosem domácí diagnostiky je posilování role pacienta a jeho přispění k diagnostickému procesu. Typickým příkladem je domácí vyšetřování C-reaktivního proteinu (CRP), které ukazuje na závažnost infekce. Výsledek domácího vyšetření cholesterolu zase může motivovat ke zdravější výživě,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., přednosta Ústavu všeobecného lékařství.

tabulka

Rádi byste vyzkoušeli domácí diagnostický test zdarma? Zapojte se od 6. 3. do 30. 4. do soutěže na webu www.veroval.cz a vyhrajte jeden z 10 000 testů! Na stránce rovněž naleznete instruktážní videa a další informace ke všem nabízeným testům.

Reklama