Jít do obchodu a koupit si tělový peeling je snadné a řada z nás to tak dělá. Proč ne? Občas ale stojí za to „dát si práci“ a vyrobit si svůj vlastní. Protože zase taková dřina to není, navíc si do směsi přidáte jen to, co opravdu chcete. Domácí cukrové peelingy, které vám představíme, jsou netoxické, ekologické a dokonce jedlé! Připravit si můžete svůj vlastní domácí tělový peeling s cukrem a olejem; je to jednoduché, a pokud jej nápaditě zabalíte třeba do hezké sklenice a omotáte mašlí z přírodního lýka, máte i originální dárek.

blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Cukrové tělové peelingy slouží jako jemná a účinná péče o pokožku. Pomáhají ji udržovat zdravou a svěží tím, že odstraní odumřelé kožní buňky, nečistoty i přebytečný maz. Navíc stimulují krevní oběh a pomáhají bojovat proti celulitidě. Kyselina glykolová, která se v cukru přirozeně vyskytuje, pokožku čistí a zároveň zvlhčuje, udržuje ji tak v přirozeně dobré kondici.

Jaké cukry používat?

Při výrobě domácích cukrových peelingů je dobré zvolit vhodný cukr. Vybrat si můžete ze tří hlavních druhů v souvislosti s typem vaší pleti.  Uvidíte, který vám bude nejlépe fungovat.

    • Hnědý cukr je nejméně abrazivní, takže je dobrou volbou pro citlivou pleť a peelingy obličeje. Vzhledem k tomu, že je nejjemnější, lze peeling z hnědého cukru používat až čtyřikrát týdně.
    • Čistý třtinový cukr (nerafinovaný bílý) je dobrý pro všechny typy pleti a obsahuje základní látky pro výživu pokožky. Můžete jej používat dvakrát až třikrát týdně.
    • Turbinado cukr (surový) je přirozeně nejhrubší a díky velkým krystalům funguje jako velmi efektivní tělový peeling. Ze všech druhů cukru je nejméně zpracovaný a obsahuje řadu minerálů. Tělové peelingy vyrobené ze surového cukru lze používat maximálně dvakrát týdně.

Jaké oleje používat?

Když si zvolíte vhodný cukr, je čas vybrat olej. Řadu z nás nejspíš jako první napadne extra panenský olivový olej, můžete ale i trochu zaexperimentovat a oleje třeba i různě míchat. Fantazii se meze nekladou a co tělo, to originál.

iu.jpg
Foto: Shutterstock

  • Olivový olej proniká hluboko do pokožky, takže je vhodný pro suchou až velmi suchou kůži. Jedním z důvodů, proč je olivový olej tak oblíbený, je jeho přirozená zvlhčovací schopnost. Vynikající je i pro zklidnění podrážděné a svědivé kůže.
  • Kokosový olej patří k hitům posledních let a stálicím nejen kosmetického nebe. A není divu, jde o malý přírodní zázrak. Kromě toho, že přirozeně hydratuje, má také antivirové a antibakteriální účinky. Upřednostníte-li tento druh oleje, hledejte nerafinovaný výrobek. Případně můžete vyzkoušet i frakcionovaný kokosový olej, který je méně mastný, přesto zvlhčuje a nezanechává skvrny. Jeho „nevýhodou“ může být pro mnohé to, že je zcela bez vůně.
  • Meruňkový olej se dobře vstřebává, nemastí a funguje jako obohacující změkčovadlo ideální pro zklidnění pokožky. Předchází jejímu vysoušení a nejlépe se hodí pro citlivou, suchou a zralou pleť.
  • Avokádový olej má těžkou texturu, ale uklidňuje a nezanechává mastné zbytky. Podporuje pružnost pokožky, je bohatý na živiny, hydratuje a je skvělý zejména pro zralou pleť.
  • Olej z lískových ořechů je podobný mandlovému oleji, kterým se často nahrazuje. Jemně voní a prospěšný je zejména pro mastnou pleť, protože má přirozeně adstringentní vlastnosti. Navíc se rychle vstřebává a je výborný také jako základ péče pro mastnou nebo aknózní pleť obličeje.
  • Olej z vlašských ořechů je další variantou, kterou můžete vyzkoušet. Má výborné hydratační, regenerační, změkčující, tonizační a anti-age vlastnosti. Vhodný je pro všechny typy pleti.
  • Konopný olej je silně regenerační, perfektní pro zvlhčení suché, narušené pokožky; skvěle funguje také při ekzémech a lupénce. Mimoto zpomaluje stárnutí kůže a působí protizánětlivě. Olej z konopných semínek rychle proniká do pokožky a někdy bývá označován jako jako suchý olej.
  • Mandlový olej je bohatý na vitamíny E a K, které napomáhají regeneraci pokožky a udržují ji pružnou. Jde také o přirozený UV blokátor, podporuje lepší cirkulaci krve, rychle se vstřebává, nezanechává mastné zbytky a je dobrou volbou pro všechny typy pleti.
Cukrové domácí peelingy na olejovém základě můžete mít přímo ve sprše v uzavřené sklenici až po dobu jednoho měsíce. Protože neobsahují vodu, nekazí se a vydrží.

623b044c9419dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Jak vyrobit cukrový peeling

Vložte 1 šálek cukru do menší nebo středně velké nádoby a po lžíci pomalu přidávejte olej, průběžně míchejte. V závislosti na druhu oleje a zvoleném cukru použijete 3–5 polévkových lžic. Konzistence by měla být pastová, ne polévková. Je-li směs příliš řídká, cukr se za den či dva rozpustí; směs už sice nebude fungovat jako peeling, přesto jej lze použít k ošetření pokožky. Aby k tomu ale nedošlo, přidejte cukr, směs se zahustí.

Tip: Přidejte pár kapek citrónové šťávy, peelingová směs bude jemně osvěžující, navíc s obsahem ve všech směrech prospěšného vitamínu C.

Jak používat cukrový peeling

  • Ve sprše: 

Na konci sprchování lehce poklepejte pokožku ručníkem, ale ponechte ji ještě dostatečně vlhkou. Cukrový peeling naneste krouživými pohyby na celé tělo. Při použití cukrového peelingu na obličej buďte zvlášť jemní. Po lehké masáži opláchněte. Pokožka zůstane hebká a vyživená. Obvykle není třeba žádná další bezprostřední péče.

  • Ve vaně:

Pro dosažení nejlepšího výsledku je dobré nejprve se ve vaně trochu „rozmočit“, optimálně 20 minut. Díky tomu se pokožka změkčí a usnadní exfoliaci. Poté naneste peeling krouživými pohyby na kůži celého těla, jemně masírujte a opláchněte sprchou. Kůže zůstane zářivá, hebká a pružná.

Čtěte také:

Zdroj: simple-veganista.com

Reklama