Foto: Shutterstock
Chodit do čistírny má mnoho výhod - vaše oblečení bude zářit novotou, zimní kabáty získají před sezonou svěží vzhled a šikovné ruce odstraní i ty nejhorší skvrny.
Věděly jste ale, že tzv. “suché čištění” není zas tak úplně suché? Navzdory svému názvu, suché čištění vyžaduje navlhčení jednotlivých kousků oblečení, byť velmi odborně a profesionálně a za pomoci speciálních čistících tekutin nahrazujících vodu.
Důvodem je fakt, že namáčení některých materiálů ve vodě - jako je kůže, vlna a hedvábí - může mít nežádoucí účinky a materiál se tak snadno zničí. Jedinou cestou je pak právě čištění suché neboli chemické. A přestože bychom se téměř vždy měly řídit pokyny na vnitřních štítcích oblečení, existují přípravky a postupy, díky nimž docílíte stejného efektu v pohodlí domova.
Jak na domácí čistírnu?
Materiály a módní kousky, které by se měly ošetřovat metodou suchého čištění jsou následující:
- Hedvábí
- Úplety
- Semiš a kůže
- Samet
- Kožešiny
- Oblečení s ramenními vycpávkami (které nelze odejmout), korálky nebo např. flitry
Foto: Shutterstock
Než se pustíte do samotného čištění, zkontrolujte štítek na oblečení, kde byste měly získat potřebné informace o maximální teplotě vody, zdali je vhodné použít sušičku apod. Pokud si nejste jisté, na stránkách profesionálních čistíren naleznete mnoho užitečných tipů a rad ohledně tkanin nebo způsobech čištění.
Praní v pračce
Pokud má vaše pračka program sušení, máte vyhráno. V takovém případě jsou produkty ošetřeny vzduchem. Takový postup a rychlé napaření oblečení v pračce je vhodné v případě, že potřebujete oblečení osvěžit a zbavit pachů.
Každý kousek oblečení vložte do pracího sáčku společně s pracím ubrouskem (koupíte v každé dobré drogerii) a perte na nejnižší teplotu a co nejkratší dobu.
Foto: Shutterstock
Ruční mytí
K ručnímu mytí oblečení byste měly přistoupit např. v případě praní podprsenek nebo drahých svetrů z materiálu jako je kašmír. Ten vyžaduje teplotu vody maximálně do 30°C.
U kousků, které vyžadují speciální péči, postupujte s opatrností. Doporučuje se jemně je promnout ve studené vodě společně s adekvátními přípravky (např. Na odstranění skvrn) a vyvěsit na ramínko. Lehce navlhlé oblečení pak můžete dosušit za pomocí páry z napařovací žehličky. Ta by však neměla být v těsné blízkosti, aby daný materiál nepoškodila.
Pokud potřebujete odstranit pouze konkrétní flíček, nedrhněte ho ručníkem nebo jinou hrubou látkou, ale využijte utěrku z mikrovlákna.
Foto: Shutterstock
Extra čistící pomocníci
Pokud vaše pračka nedisponuje speciálními režimy, nezoufejte, existuje spousta alternativních způsobů, jak na skvrny.
- Jedlá soda. Absorbuje všechny látky a je skvělým pomocníkem v domácnosti.
- Lepící páska. Díky ní odstraníte všechny nečistoty, chlupy apod.
- Tekutý čisticí písek. Vrátí zářivou bílou všem botám nebo podrážkám.
- Ocet. Společně s vodou vám pomůže odstranit např. skvrny od potu.
Také si přečtěte:
- 5 podzimních trendů pro ženy 40+
- Roušky se vrací. Designéři přicházejí s unikátními kousky
- Móda pro ženy nad 50 let: Zapomeňte na staromódní sukně a fleecové mikiny
Nový komentář
Komentáře
Bílé boty a podrážky čistím roztokem kyseliny citronové. Tekutý písek ráda zkusím
Zrovna jsem si koupila další dokonale bílé Reeboky. Na bílých botách ráda ujíždím 