5f44dd4c4bbbbobrazek.png
Foto: Shutterstock

Chodit do čistírny má mnoho výhod - vaše oblečení bude zářit novotou, zimní kabáty získají před sezonou svěží vzhled a šikovné ruce odstraní i ty nejhorší skvrny. 
Věděly jste ale, že tzv. “suché čištění” není zas tak úplně suché? Navzdory svému názvu, suché čištění vyžaduje navlhčení jednotlivých kousků oblečení, byť velmi odborně a profesionálně a za pomoci speciálních čistících tekutin nahrazujících vodu. 
Důvodem je fakt, že namáčení některých materiálů ve vodě - jako je kůže, vlna a hedvábí - může mít nežádoucí účinky a materiál se tak snadno zničí. Jedinou cestou je pak právě čištění suché neboli chemické. A přestože bychom se téměř vždy měly řídit pokyny na vnitřních štítcích oblečení, existují přípravky a postupy, díky nimž docílíte stejného efektu v pohodlí domova. 

Jak na domácí čistírnu?

Materiály a módní kousky, které by se měly ošetřovat metodou suchého čištění jsou následující:

  • Hedvábí
  • Úplety
  • Semiš a kůže
  • Samet
  • Kožešiny
  • Oblečení s ramenními vycpávkami (které nelze odejmout), korálky nebo např. flitry

5f44dcfbab111obrazek.png
Foto: Shutterstock

Než se pustíte do samotného čištění, zkontrolujte štítek na oblečení, kde byste měly získat potřebné informace o maximální teplotě vody, zdali je vhodné použít sušičku apod. Pokud si nejste jisté, na stránkách profesionálních čistíren naleznete mnoho užitečných tipů a rad ohledně tkanin nebo způsobech čištění. 

Praní v pračce
Pokud má vaše pračka program sušení, máte vyhráno. V takovém případě jsou produkty ošetřeny vzduchem. Takový postup a rychlé napaření oblečení v pračce je vhodné v případě, že potřebujete oblečení osvěžit a zbavit pachů. 
Každý kousek oblečení vložte do pracího sáčku společně s pracím ubrouskem (koupíte v každé dobré drogerii) a perte na nejnižší teplotu a co nejkratší dobu. 
5f44dd110b97fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Ruční mytí

K ručnímu mytí oblečení byste měly přistoupit např. v případě praní podprsenek nebo drahých svetrů z materiálu jako je kašmír. Ten vyžaduje teplotu vody maximálně do 30°C. 
U kousků, které vyžadují speciální péči, postupujte s opatrností. Doporučuje se jemně je promnout ve studené vodě společně s adekvátními přípravky (např. Na odstranění skvrn) a vyvěsit na ramínko. Lehce navlhlé oblečení pak můžete dosušit za pomocí páry z napařovací žehličky. Ta by však neměla být v těsné blízkosti, aby daný materiál nepoškodila. 
Pokud potřebujete odstranit pouze konkrétní flíček, nedrhněte ho ručníkem nebo jinou hrubou látkou, ale využijte utěrku z mikrovlákna.
5f44dd06b2ef9obrazek.png
Foto: Shutterstock

Extra čistící pomocníci

Pokud vaše pračka nedisponuje speciálními režimy, nezoufejte, existuje spousta alternativních způsobů, jak na skvrny. 

  • Jedlá soda. Absorbuje všechny látky a je skvělým pomocníkem v domácnosti. 
  • Lepící páska. Díky ní odstraníte všechny nečistoty, chlupy apod. 
  • Tekutý čisticí písek. Vrátí zářivou bílou všem botám nebo podrážkám. 
  • Ocet. Společně s vodou vám pomůže odstranit např. skvrny od potu. 

Také si přečtěte:

Reklama