Alergie na některou ze složek barev na vlasy není jen záležitostí domácího barvení, může se to stát i v kadeřnickém salónu. Tamní kadeřnice by na to ovšem měla umět reagovat a stejně tak i ženy, které se chystají barvit doma.
5e7dcde128200image.png
Foto:Shutterstock

Pálení, štípání, začervenání hlavy a vysušení kůže s tvorbou šupinek jsou nejčastější příznaky zvýšené citlivosti na některou ze složek barvy na vlasy. Pokud se tyto projevy ještě stupňují a přidá se k nim pálení a štípání kůže po celé hlavě, včetně uší, očí, krku apod., dále tvorba puchýřů a vyrážky či otoky (víčka, rty, nohy, ruce) jde pravděpodobně o alergii.

Ta může v nejhorším případě vyústit až v anafylaktický šok, což je velmi těžká alergická reakce. Projevuje se například otokem jazyka, což může vést k zadušení, pocitem na omdlení, zvracením, poklesem krevního tlaku apod. V takovém případě na nic nečekejte a zavolejte záchranku.

PPD, amoniak i peroxid

Hlavním viníkem podrážděnosti či alergické reakce bývá nejčastěji látka parafenylendiamin, zkráceně PPD. Ta se může na obale skrývat i pod názvy jako fenylendiamin, PPDA, p-fenylendiamin, 4-fenylendiamin, 1,4-benzendiamin či 1,4-diaminobenzen. Dalšími potenciálně dráždivými látkami jsou například amoniak nebo peroxid vodíku.  

Zrádnost je v tom, že alergická reakce na některou ze složek barev se může objevit kdykoli během života. To znamená, že vám najednou způsobí problém to, co jste si na hlavu dala už xkrát. Časté je také to, že při prvním použití dané barvy se nic nestane a tělo reaguje až napodruhé.

Ne na vlasy, ale za ucho

Před barvením je vždycky dobré udělat si test. Ten mnoho žen přeskakuje, ale má svůj význam. Barvu připravte podle návodu a naneste ji v malé vrstvě například do ohybu ruky nebo za ucho, nechte zaschnout a během 48 hodin sledujte, zda se na vaší pokožce něco děje či nikoli. Drobné zarůžovění není na závadu, ale větší vyrážka, nebo dokonce pupínky by vás měly varovat, že tuhle barvu na hlavě mít rozhodně nechcete. 

Zásadní také je, abyste si při aplikaci barvu na vlastech nenechala déle, než je napsáno na obalu. Pokud se vám daří zapomínat, raději si nařiďte kuchyňskou minutku.

Co dělat při reakci

Pokud se při nebo po barvení objeví mírnější příznaky alergie, ihned si barvu z vlasů spláchněte a umyjte je šamponem. Jako první pomoc se doporučuje nanesení roztoku hypermanganu na postižené místo, užití léku na alergie, popřípadě namazání pokožky mastičkou s kortikoidy. Zklidňující účinky má také aloe vera. Příznaky podráždění či alergie mohou přetrvávat několik hodin, ale i dnů či týdnů. Jestliže je reakce vašeho těla závažnější, neváhejte s návštěvou lékaře.

Alternativami chemických barev mohou být různé přírodní výluhy z rostlin. Ty vám ovšem nezajistí výběr z tolika odstínů jako běžné krabičky s barvami. Zase si ale na hlavu nebudete dávat chemický koktejl. 

Čtěte také:

Reklama