Narodila se 19. července roku 1860 ve Fall River. Její otec, Andrew Borden, byl obstaravatelem pohřbů. Postupně se však vypracoval na poměrně majetného podnikatele. Její matka, Sarah Bordenová, zemřela, když byly Lizzii pouhé tři roky. Se starší sestrou Emmou měla Lizzie výborný vztah. Totéž se ovšem nedalo říct o tom, jak děvčata vycházela s nevlastní matkou.

Nenáviděná macecha
Abby Durfree Grayová byla půvabná a plachá žena a přísný Andrew se do ní bláznivě zamiloval. To však nic nezměnilo na tom, že ač poměrně majetný, žil se svou rodinou nadále ve skrovných poměrech, proti čemuž se bouřila především temperamentnější Lizzie. Obě dívky pak viděly v Abby konkurentku, která ohrožovala jejich dědická práva, a svorně ji nesnášely.

Nedělní škola a misie
V roce 1892 sloužila v domě Bordenových šestadvacetiletá Irka Bridget Sullivanová. S děvčaty si rozuměla dobře, a ani s manželi Bordenovými neměla potíže. Často tak sloužila jako jakýsi tlumočník - mezi dcerami a rodiči totiž vládla napjatá atmosféra. Mírnější Emma ještě šetrnost svého otce jakž takž snášela, ale Lizzie, která v roce 1890 procestovala Evropu, učila v nedělní škole, byla tajemnicí Ovocné a květinové misie a věnovala se práci v Unii umírněných křesťanských žen, toužila po mnohem pestřejším a luxusnějším životě.

Kyselina a vedra
V létě roku 1892 byla ve Fall River strašlivá vedra. Emma odjela do Fairhavenu navštívit rodinné přátele. Lizzie odjela za známými do New Bedfordu, později se však vrátila. 3. srpna si ona i manželé Bordenovi stěžovali na bolesti žaludku. Rodinný lékař doktor Bowen však neshledal žádný závažný problém a doporučil všem odpočívat. Lizzie se přesto šla projít - chtěla si, alespoň podle výpovědi prodavače, koupit kyselinu kyanovodíkovou na vyčištění čepice. Drogista jí ovšem látku odmítl prodat s tím, že je příliš nebezpečná. Lizzie přitom později popřela, že by se vůbec k drogerii toho dne přiblížila.

Návštěva sousedky
Poté Lizzie navštívila sousedku a svěřila se jí, že se obává, že někdo chce rodinu Bordenových zničit - už předtím kdosi totiž vykradl několik Andrewových nemovitostí - jisté teorie později tvrdily, že přinejmenším za jednou z krádeží stála přímo Lizzie. Nakonec se Lizzie vrátila domů. Druhého dne pak pro změnu odešel ven Andrew. Služka Bridget myla v přízemí okna. Když se Andrew vrátil, řekla mu Lizzie, že se Abby šla někam projít. Andrew si šel na chvíli lehnout...

Neznámý vrah
Lizzie posléze vypověděla, že nejprve „objevila“ mrtvého Andrewa - někdo ho velmi brutálně ubil sekerou. Nechala zavolat rodinného lékaře. Asi o hodinu později objevila Bridget se sousedkou v patře stejně ubitou Abby. Z počátku vzniklo podezření, že někdo vnikl do domu přes dvůr, oba manžele zavraždil, sekeru schoval ve sklepě - jedna odpovídající tam byla nalezena - a poté uprchl...

Podezření...
Lizziina výpověď však v mnohém neodpovídala skutečnosti. Lizzie si nebylo schopna vybavit, kde se pohybovala mezi vraždou Abby a Andrewa, svou výpověď několikrát změnila, spálila šaty, které zřejmě měla toho dne na sobě... Zkrátka čím dál tím více skutečností svědčilo pro to, že pachatelkou vražd byla ona sama. Začaly se dokonce šířit lidové popěvky o tom, jak zabila svou nevlastní matku. Nakonec byla obviněna.

Stará pana, nebo bestie?
V té době však byly ženy považovány za neschopné něčeho takového, jako je brutální vražda. Navíc pro Lizziinu dobrou povahu svědčila spousta jejích přátel a dokonce dva reverendi. Soudní přelíčení tak spíše připomínalo frašku. Mnoho důkazů nebylo vůbec přijato, závažnost dalších byla zlehčována. Za Lizzii se postavila i Emma. Nikdo si nedokázal představit, že by nehezká stará panna, která pravidelně chodila do kostela a věnovala se dobročinným spolkům, mohla někoho ubít sekerou. Nakonec byla Lizzie navzdory důkazům osvobozena.

Dobré vztahy Emmě a Lizzii příliš dlouho nevydržely, i když dědictví po otci je hmotně zajistilo. Lizzie se zapletla s jistou herečkou, vedla nevázaný život, a dokonce byla jednou obviněna z krádeže vzácných obrazů. Až do své smrti 1. června 1927 však tvrdila, že vraždu nespáchala. Emma zemřela o pouhých devět dní později a obě sestry byly pohřbeny do stejné hrobky jako zohavené tělo jejich otce a macechy.

Slyšela jste už o vraždě ve Fall River? Co myslíte, byla Lizzie vinna, nebo ne? A je vůbec žena schopna takové brutální vraždy? Co ji k tomu může dohnat? Nebo jsou ženy „domácí andílci“?

Reklama