Radiátory bez zbytečného vzduchu
Kotel topí na plný výkon a v bytě je přece zima? Ve většině případů za záhadou stojí radiátor plný zbytečného vzduchu. Neodvzdušněné topení zvedá spotřebu o 25 %. Nezapomeňte proto s příchodem podzimu otočit odvzdušňovací ventily a zkontrolovat topná tělesa (revize a vyčištění plynových i elektrických topných těles a jejich přidružených součástí, jako jsou komíny a odvody spalin).


Největší úsporu nákladů na topení bez jakýchkoliv investic dosáhnete snížením teploty v místnostech. Pozitivně se ve vaší peněžence projeví už stáhnutí teploty o 1 stupeň, který sníží náklady na topení o 6 %.

Šetření bez otužování
Největší úsporu nákladů bez jakýchkoliv investic dosáhnete snížením teploty v místnostech. Češi průměrně vytápí domácnost na 24 stupňů, optimální je přitom teplota okolo 20 stupňů přes den a pro zdravý spánek se doporučuje teplota ložnice mezi 16 a 18 stupni. Pozitivně se ve vaší peněžence projeví už stáhnutí teploty o 1 stupeň, který sníží náklady na topení o 6 %. Pokud například platíte ročně za vytápění domova 20 000 Kč, o stupeň nižší teplota stáhne vaše výdaje na topení o 1 200 Kč.

Pohlcovače tepla
Interiérová designérka radí: Ušetřit zbytečné náklady na vytápění vám pomůže i správné rozestavění nábytku a závěsy v adekvátní délce. V případě, že u zdroje tepla stojí příliš blízko nábytek, velkou část tepla pohltí právě on. Pokud teplu uvolníte prostor, a navíc za radiátor instalujete hliníkové fólie (samy o sobě šetří 5 až 10 % energií), užijete si teplo bez zatěžování peněženky.

V případě, že je z nějakého důvodu nezbytné přímo obednění radiátorů, vždy je nutné vytvořit průduchy zakryté větrací mřížkou, aby byla zajištěna alespoň částečná cirkulace teplého vzduchu.
Využijte naopak teplo i z rozvodu potrubí. To ponechte nejlépe přiznané a zakomponované do interiéru. Při zakrývání se vynasnažte zachovat alespoň průduchy k zajištění částečné cirkulace.

V případě, že je z nějakého důvodu nezbytné přímo obednění radiátorů, vždy je nutné vytvořit průduchy zakryté větrací mřížkou, aby byla zajištěna alespoň částečná cirkulace teplého vzduchu.

Zkuste si přečíst i tento náš článek: Máme návod, jak měsíčně ušetříte třeba i tisíce

Termostatické ventily hlídají teplo za vás

V místnostech, ve kterých během dne příliš nepobýváte, snižte přes den teplotu o dva až tři stupně oproti obytným místnostem. Teplotu snadno nastavíte pomocí termostatického ventilu, díky němuž zefektivníte způsob vytápění. Pomocí termostatického ventilu na radiátoru můžete v místnostech nastavit požadovanou teplotu. Pokud teplota překročí nastavenou hodnotu, ventil topení vypne.

Chytrý termostat
Chytré termostaty představují ještě vyšší komfort a efektivnější správu vytápění. Samy si totiž vyhodnocují optimální teplotu podle toho, zda jste doma, či nikoliv. Teplotu regulují podle příchodů domů, odchodů do práce a zohlední i další specifika vašeho života. Chytrý termostat snadno ovládáte skrze mobilní nebo webovou aplikaci.
Tepelná izolace, základ mnoha zim v teple
Tepelnou izolací domu ušetříte až 70 % energie. Jednorázová investice sice není zanedbatelná, ale v dlouhodobém horizontu vám pomůže výrazně šetřit energie. Podzim je přitom ideálním obdobím, kdy začít plánovat stavební úpravy domu.

Chytrá volba pro každou domácnost

Pokud hledáte to nejefektivnější řešení na míru vaší domácnosti, poraďte se online na www.chytra-volba.cz, kde naleznete celou řadů tipů i kalkulačku, která vám spočítá, kolik můžete ušetřit při chytrých investicích do domácnosti. Nebo se vydejte pro radu do některé z poboček energetického poradenství EKIS, které poskytují bezplatnou službu pro veřejnost a podporují zavádění energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie.

Tyto rady pro vás připravila Tereza Polcarová, interiérová designérka

Po studiích archeologie na plzeňské Filozofické fakultě začala Tereza svou kariéru ve švédské nábytkářské firmě IKEA, kde se během let vypracovala na pozici oblastního designéra pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Mimo to se podílela na televizním pořadu ČT Bydlet jako.
Momentálně se Tereza věnuje vlastní profesní dráze interiérového designéra a spolupracuje se svými klienty jak na rekonstrukcích a zařizování soukromých bytů, kanceláří nebo prodejen, tak i na větších strategických a marketingových firemních projektech.
Terezina práce je charakteristická svým důrazem na funkčnost a praktičnost prostoru v kombinaci s jednoduchým, nenáročným designem, který umožní každému projevit svou individualitu. Nejraději má výzvy, jaké nabízejí malé prostory s vysokými nároky na užívání a zároveň s požadavkem na zachování příjemné vzdušnosti interiéru.

Reklama