Spokojené dětství plné her a smíchu si přeje pro své dítko každá maminka. Proto dětem organizujeme volný čas a hlídáme je, aby se jim nic nestalo. Číhá na ně přeci všude tolik nebezpečí. Ale určitě mi dáte za pravdu, když řeknu, že jedním z nejnebezpečnějších míst je samotný domov. Tedy alespoň ten, který není uzpůsoben pro život s těmi nejmenšími.

Pojďte se s námi podívat, na co vše je nutné dát pozor v rámci zachování zdraví nás i našich dětí.

Určitě jedním z těch nejvíce střežených míst by měla být kuchyně. Zpravidla centrum všeho dění a místo, kde je nejvíce nebezpečných předmětů pohromadě. Co všechno se může stát?

  • Řezné rány
  • – nože by měly být vždy uloženy na bezpečném místě, v dostatečné vzdálenosti od kraje linky. Nevhodným řešením v bytě, kde se pohybují malé děti, je docela určitě magnetické přichycení nožů na stěnu. Ani šuplík, kde volně leží ostré nože, není to správné místo. Ideální jsou naopak různé stojany, které dobře vypadají a jsou bezpečné. Pokud nemáte tolik místa, nebo se vám to prostě jen nelíbí, zabezpečte zásuvku s ostrými noži a předměty blokovacími páčkami. Nikdy nenechávejte lehce dostupné na kraji pracovní plochy ostré předměty, skleničky a hrnky.

 

  • Spáleniny –
  • úrazy, ke kterým dítě přijde velice rychle a které jsou velmi nebezpečné. Nenechávejte volně přístupné hrnky s horkými nápoji, neservírujte horké nápoje, když je dítě nablízku. Zabezpečte varnou plochu sporáku, aby na sebe dítě nemohlo strhnout hrnce či pánve s vařícím olejem.

 

  • Pády -
  • nejvíce úrazů se stává díky kluzké podlaze. Při pádu, zvláště pak v kuchyni přeplněné věcmi většinou narazíte na nějakou hranu, strhnete na sebe ubrus či hrnec. Dbejte proto, zvláště u dětí, na protiskluzové domácí obutí či ponožky s protiskluzovými ťapkami. Neučte své děti přitahovat stoličky a židle k oknům.

 

  • Úrazy elektrickým proudem –
  • domácnost bez elektřiny a elektrických spotřebičů už si dnes nedokážeme představit. Avšak za tuto vymoženost zaplatila už spousta lidí životem. Pokud domácnost rekonstruujete či zařizujete, rozhodně se zaměřte na rozvody elektřiny. Uložte bezpečně kabely, aby za ně vaše dítko nemohlo tahat a popřípadě na sebe stáhnout nějaký spotřebič. Nikdy neopravujte sami domácí pomocníky, nesahejte na ně mokrýma rukama a totéž naučte své dítě.

 

  • Chemie –
  • v dnešní době, kdy se klade důraz na čistotu, možná až přílišný, je většina našich domácností dobře zásobena nejrůznějšími chemickými pomocníky na odstranění prakticky čehokoliv. Samozřejmě že tyto prostředky jsou jedovaté a tudíž pro naše děti nebezpečné. Zamknout je někde hodně vysoko a co nejdál od potravin, je nejlepší způsob, jak se vyvarovat neštěstí. Stejně naložte s domácí lékárničkou.

Stanovte dětem pravidla, která nesmí porušit. Vysvětlete jim, jaké nebezpečí jim hrozí a čeho se mají vyvarovat. Vypravte se do obchodu a nakupte kulaté měkké rohy, které lehce nasunete na rohy stolů. Kupte bloky na dveře lednice i skříněk, ve kterých máte nebezpečné předměty. Investujte do plůtků na sporáky a do zámků do elektrických zásuvek. Na schodiště přidělejte vhodnou zábranu, aby dítě nespadlo dolů. Zvolte raději dřevěný stůl do obýváku než efektní prosklený, alespoň do té doby, než děti vyrostou. Dejte pozor na mikrotenové sáčky a různé igelitky. Děti si je rády strkají na hlavu, a hrozí tak udušení.

Čistota půl zdraví, špína celé! Znáte? Děti honící se celé dny venku, špinavé a umatlané jsou odolné vůči nemocím, zatímco skleníkové kytky z dokonale naklizené a vydezinfikované domácnosti jsou měsíc co měsíc nemocné. Všeho s mírou, a to platí i o úklidu.

Využijte tepla a, navzdory uplakaným dním, vyražte raději ven a tu “nebezpečnou” domácnost nechejte za sebouJ

 

 
Reklama