Zdeňka Lukášková z Brna se do soutěže pivovaru Starobrno o nejlepší ležák přihlásila jako jediná příslušnice něžného pohlaví. Na porotce ovšem nezapůsobily její ženské zbraně, ale chuť nefiltrovaného ležáku, který doma uvařila. Dala mu jméno Alfons (i když oficiální název je Nefiltrovaný ležák ke dni Starobrna) a než vyladila recepturu, chvíli to trvalo.
 
Uvařila jsem ho celkem osmkrát. „Po téměř každém vaření jsem dala vzorek ochutnat kamarádům pivovarníkům, ale oni pokaždé jen kroutili hlavou, že mám pořád co zlepšovat. Nakonec ale vyhrálo. Jeho tajemství je podle mě v lehkosti, ale i dostatečné hořkosti. Říkám mu pivo na léto. V létě mám totiž na pivo největší chuť,“ prozradila Zdeňka.

Minipivovar ve sklepě

Ta pivo vaří ve sklepě svého domu už několik let. Výbavu si koupila od pána, který s domovarnictvím skončil. Ovšem začátečníci si podle ní vystačí s málem, domácí sada se dá sestavit i z hrnců, které máte doma. „Jakmile chce člověk pivo vylepšovat, už je potřeba větší investice. Například lepší průtokový chladič ke zchlazení mladiny stojí několik tisíc,“ uvádí zkušená  domovarnice.


Její vítězný ležák Alfons se ve vybraných podnicích v Brně čepoval v průběhu září. Tuto várku ovšem Zdeňka doma nevařila. Neměla by na to dostatečné vybavení, ale nedovoluje jí to ani zákon. „Do pivovarů šlo 500 hektolitrů, takže se vařilo v pivovaru, s mým dozorem a podle mojí receptury. Člověk si může doma uvařit maximálně 200 litrů piva za rok,“ vysvětlila Zdeňka.

Za pivem i do ciziny

Ta samozřejmě své pivo v hospodě ochutnala. „Dala jsem si ho přímo na ulici, kde doma ve sklepě vařím. Pocit byl zvláštní, zejména v tom, že jsem neprozradila, že je moje. Asi to bude znít divně, ale jsem strašně stydlivá, nechtěla jsem to té obsluze vůbec prozradit, přemlouvaly mě k tomu naše děti,“ svěřuje se Zdeňka.
 
Pivo je jejím velkým koníčkem. Když ho nevaří doma, jezdí za ním do zahraničí. Je členkou Sdružení přátel piva. Podle svých slov se nebojí ničeho a vždy ji na cestách něco překvapí. „Nemusím akorát pivní pálenku, to už je na mě síla,“ komentuje. I přesto, že pivo miluje, každý den rozhodně nenasává. „Mám dost práce, starám se o hodně dětí a také často řídím. Za týden zvládnu jen pár půllitrů,“ říká.


I to je důvod, proč se pivního bříška nebojí. „Pivní pupík mají muži, protože se jim tuk usazuje jinak než ženám. A navíc, pivo obsahuje téměř 92 % vody a z vody se netloustne. Přibírání je způsobeno spíš tím, že když člověk pije pivo, má potom větší chuť k jídlu. Já osobně to řeším sportem,“ uvádí Zdeňka.
 
Momentálně se živí jako realitní makléřka, ale přiznává, že vlastní pivovar je jejím velkým snem, ke kterému se snaží krok po krůčku přibližovat. Také ze svých dětí, pěti kluků a jedné dívky by ráda vychovala pivovarníky.

Čtěte také:

Reklama