Téma porodu doma je u nás stále velmi diskutované. Za posledních pár let tu vznikla řada organizací na podporu přirozeného porodu, alternativního porodu, podporu kojení, tatínků... Žena má v současnosti skutečně široké pole, ve kterém se při svém těhotenství a porodu může pohybovat - záleží na její osobní volbě. Existuje široká síť porodních asistentek a dul. Kdo chce, najde si porodní domy, které spojují výhody domácího porodu a porodu v nemocnici. To je jistě ve svobodné zemi správné. Je ale také správné, aby matka hazardovala se životem sotva narozeného dítěte na úkor často pouze svého pohodlí při porodu? Dá-li se v této souvislosti hovořit o pohodlí...

Dnes nás zaujal článek na iDnes.cz, kde rozebírají případ novorozence, který po porodu doma musel být převezen na jednotku intenzivní péče, protože se mu zasekla hlavička v pánvi a dítě bylo cca 15 minut bez kyslíku. Následně bylo násilím vypáčeno ven. Jaké budu následky takového porodu zatím není jasné.

"Vedení nemocnice nechce ke konkrétnímu případu podat bližší informace, podle všeho však byla u porodu ženy z Brněnska přítomna porodní asistentka. iDnes má také vyjádření mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta, který k případu říká: "Na rozhodnutí ženy rodit doma doplatí ročně pět šest dětí."

Lékaři ženy před porody doma často varují: "Budoucí matky si neuvědomují, že hazardují se životem dítěte. Preferují svoje pocity před zdravím potomka a to je velmi nezodpovědné," upozorňuje konzultant pro porodnictví Vít Unzeitig.

Na strákách je k případu už rozsáhlejší diskuze, většinou ženu rodící doma odsuzuje. Citujeme několik příspěvků:

Je zajímavé, kolik lidí chce rozkazovat lidem co mají dělat. Plno lidí by strašně rádo rozkazovalo rodičkám, ať musí do nemocnice a nikdy jinak. Ale na to nelze namítnout nic jiného, než "Co ti je k čertu do toho?"

Každý má právo si rozhodovat o svém zdraví a i o zdraví svého dítěte (do určité míry, samozřejmě). Ano, porody dětí doma jsou rizikovější. Několik dětí ročně kvůli tomu zemře. Daň svobodě. Několik stovek dětí ročně zemře na úrazy kdy na ně rodiče nedávali soustavně pozor. Daň svobodě. Z tisíců teenagerů ročně se stanou feťáci, zloději, socky, ... díky nedostatečnému dohledu. Daň svobodě.

Rozumný člověk tuto daň rád zaplatí, protože druhou možností je výchova nesamostatných lidí neschopných se pořádně uplatnit. Pokud jsou lidé vychováváni svobodně, vyrůstají samostatní a sebevědomí jedinci. Emociální argumenty typu "až ti zemře dítě" neberu. Mluvím o statistice a o rozumné míře.

 
Porod doma považuji za stejně bezpečný než v porodnici. Když čtu vaše příspěvky, mám pocit, že doba komunismu umocněná Růžovou ordinací důkladně vymyla mozky všem mužům- odborníkům na porody, kteří tu píší. Článke je tendenční a lživý - nevěřím, že ročně přichází o život šest dětí narozených doma, to bychom o tom věděli. Tento případ je nejspíš jedinou komplikací porodu doma, kerá dosud vznikla, neboť jinak by se toho média okamžitě chytla. Na západ od našcih hranic je běžné, že ženy rodí doma i v porodnici. Existuje dokonce spolupráce obou těchto institucí, jakési porodní domy atd. Zde jejišní doktoří nechtějí pustit svůj monopol a snaží se vystrašit "hloupé obyvatelstvo", které má všechno nechat na nich, nemyslet samostatně a do ničeho nekecat. Kolik porodů v porodnicích skočilo tragicky?
 

To je velmu smutné až tragické!!! O to víc jestli matka dítěte věděla o obrácené poloze dítěte a přesto se rozhodla pro porod doma to je stejné jako by se tu nebohou holčičku pokusila úmyslně zavraždit  Jedné známé taky zjistil špatnou polhu dítěte a nasáledoval automaticky císařský řez jinak by neměla šanci to dítě vůbec porodit bylo hodně veliké a zamotané do pupeční šňůry snad na třikrát tohle mohlo být stejné nechápu proř jí to doktoři povolili rodit bez monitorvání přístrojů a pod "dohledem" bůhvíjaký existence a vůbec nejnebzpečnější jsou porody do vody tam se taky nedá nic monitorovat a pár děcko už kvůli tomu zemřelo nebo je těžce postižených.
Zdroj: www.idnes.cz

Zdroj: www.idnes.cz


 Co si myslíte o porodech doma vy? 
O tématech porod, porod doma najdete několik článků i na našem magazínu.

V první době porodní si užívejte domova! (Magdalena Mikulandová, porodní asistentka)

Vrchlabí, značka porodnické kvality?

Snažili jsme se o porod doma (čtenářský příběh)

Přivést na svět díte doma? Nikdy!

Přirozené porody - téma do pranice

Kdo je dula

Dula mi moc pomohla (čtenářský příběh)

Je porod doma bezpečný?

Jak se rodí s dulou?

 

Reklama