Domácí porody vyvolávají už dlouho vášnivé a rozporuplné diskuse. Nedivím se, protože proti sobě v podstatě stojí dva tábory, které mají naprosto odlišné názory. Já osobně bych tedy doma rodit nechtěla.

childbird

A tím jediným důvodem je strach. Ani bezproblémové těhotenství totiž nezaručuje, že stejný bude i porod. Pořád bych měla v hlavě: co když se něco stane? Přijede záchranka včas? Nezačne se dítě dusit? Rozhodně bych tedy byla víc vystresovaná, než jsem byla v porodnici. A musím dodat, že zrovna příjemné zkušenosti z porodnice nemám, takže nepatřím ani mezi nadšené matky, které si nemohou péči v nemocnici vynachválit.

Dcera se narodila v pražském Motole před třinácti lety. Dnes už to asi i tam funguje jinak, ale tehdy jsem si prožila přesně to, co popisují zastánci domácích porodů: neosobní přístup sester i doktorů, příkazy a postupy, které mi nikdo nevysvětlil, plný porodní sál, kde křičelo dalších pět rodících žen... Žádné soukromí, přirozenost ani ochota. Naštěstí jsem docela odolná, takže ve chvíli, kdy jsem s dcerou porodnici opouštěla, jsem všechno pustila z hlavy.

Ale hezký zážitek to rozhodně nebyl, takže při druhém těhotenství jsem se zaregistrovala v pražském Podolí. Tam to bylo o hodně lepší. Byla jsem sama v místnosti, kde bylo k dispozici všechno včetně míče, mohla jsem si pustit i vlastní hudbu (což mi bylo úplně jedno) a dohlížela na mě porodní asistentka, která mi vždycky předem řekla, co teď bude následovat. Na konci porodu přišel i doktor, aby kontroloval, jestli je všechno v pořádku. Naštěstí byl v pořádku i syn, takže jsme po třech dnech mohli jít domů.

Riskovat bych se bála

Od té doby si na porody vzpomínám jen občas, většinou když mají děti narozeniny nebo když se začnou vyptávat. A připadá mi, že se tohle téma poslední dobou řeší až moc. Je určitě dobré, aby se k těhotným ženám nepřistupovalo jako k nemocným a aby je při porodu lékaři informovali a brali ohled na jejich přání, pokud to jde. Ale na druhou stranu - nic se nemá přehánět. Odborníci jsou tu přece lékaři a ženy jim nemohou nařizovat, co mají dělat.

Myslím, že by se měla najít zlatá střední cesta, jako ve všem. Ideální by bylo nechat porody v nemocnici, kdyby nastaly jakékoliv komplikace, ale pokusit se dělat vše přirozeněji bez zbytečných zásahů a léků, víc v soukromí, a třeba s porodními asistentkami.

Domácí porody jsou velké riziko. Já bych se riskovat bála.

A co si myslíte vy?

Téma dnešního dne je: Domácí porody

  • Co si myslíte o domácích porodech?
  • Kde jste rodily?
  • Co vám vadilo?
  • Rodily byste doma?

Napište, jaký máte názor na domácí porody. Jedna z vás opět získá pěkný dárek: dětské čistící mléko PRIMALBA od firmy A-DERMA. Pište na adresu redakce@zena-in.cz do dnešních 14.30 hodin. Heslo je POROD DOMA. Těším se na vaše příspěvky!

mlik

 

Reklama